У Луцьку відбувся чемпіонат Європи з сумо

sumo-big-guysКілька днів Луцьк був переповнений зірками спортивного сумо: тут пройшов чемпіонат Європи з традиційної японської боротьби. До столиці Волині з’їхалося 600 спортсменів усіх вікових груп – від дітей 12-ти років до дорослих (як напівжартома говорили лучани, сюди б хуліганів-уболівальників з футбольного Євро). У змаганнях дорослих кожна команда намагалася виставити свій найсильніший склад, адже на чемпіонаті розігрувалися ліцензії на Всесвітні ігри-2013 – чемпіони Європи здобували путівку до Колумбії.

«У категорії до 85 кг я сподівався на Медата Курбетдінова, – розповідає президент Федерації сумо України Сергій Коробко, якого напередодні змагань було переобрано на посаді президента Європейського союзу сумо. – Але він програв півфінальну сутичку польському суматорі. Чемпіоном же потім став російський спортсмен, у якого Курбетдінов зовсім нещодавно, лише 2 місяці тому, переконливо виграв. Віктор Муха у цій вазі теж боровся за вихід у фінал, але поступився. Вони з Медатом задовольнилися бронзовими нагородами».

Великою сенсацією став виступ Олександра Гордієнка, студента Одеської Юридичної академії. Він спочатку виграв чемпіонат Європи серед молоді (до 21 року), а наступного дня – і чемпіонат Європи серед дорослих у категорії до 115 кг, у ході змагань переборовши дуже сильних суперників з Росії (у цій же вазі наш ветеран Костянтин Єрмаков став третім).

Олександр – молодий і дуже перспективний спортсмен. Фахівці стверджують, що стати найкращим сумоїстом на континенті у 21 рік – дорогого коштує. Тим більше, у важких категоріях, де молодим прорватися традиційно дуже складно – досвідчені «тигри» не пропускають.

«На цих змаганнях працювала група японського телеканалу NHK, який охоплює 100-мільйонну аудиторію глядачів. Вони знімали документальний фільм для Японії про сумо в Україні. У складі групи був один ояката – тренер професійного сумоїстського клубу. І він дуже зацікавився нашим Гордієнком – зараз ми ведемо переговори, щоб Олександр почав представляти Україну в професіональній лізі. Такого в історії українського сумо ще не було! Якщо все вийде, можливо, наші телеглядачі отримають змогу частіше спостерігати за перемогами українських борців», – розповів Сергій Коробко.

Японці, до речі, залишилися приємно враженими як рівнем українських борців, так і рівнем організації турніру. Особливо вразило родоначальників, що над дахьо (майданчиком для боротьби) був навіть навіс, виконаний у стилі даху у синтоїстському святилищі, – яката.

У в/к до 100 кг чемпіоном став Володимир Драпака, друге місце посів Тимур Премшоєв, але ця категорія на Всесвітніх іграх не представлена, відповідно і ліцензії не розігрувалися.

В абсолютній вазі наші хлопці – Олександр Вересюк та Олексій Пищулін – посіли треті місця, не зумівши пройти російського велетня Алана Караєва, багаторазового чемпіона світу вагою близько 250 кілограмів.

У змаганнях жінок вагою до 65 кг друге місце посіла Аліна Бойкова, поступившись у фіналі дуже сильній російській суперниці, учасниці двох Олімпіад у дзюдо. У вирішальній сутичці ішла дуже рівна боротьба, як-то кажуть, на межі… «Я не вважаю, що для Аліни це поразка, – сказав старший тренер збірної. – Вона здобула черговий досвід, а ліцензію до Калі Бойкова здобула уже раніше». Також у цій категорії Світлана Тросюк стала третьою.

Наталія Смага посіла друге місце у вазі до 70 кг, виконавши норматив Майстра спорту міжнародного класу.

sumo-parterУ категорії до 80 кг не було наших лідерів. Марина Максименко півтора місяці тому стала мамою. Але все-рівно, між іншим, хотіла їхати на збір, тренуватися, рвалася у бій. «Чемпіонка Всесвітніх ігор в Гаосюні Марина Прищепа зараз готується до Олімпіади – звісно, ми не стали ламати їй увесь процес, – продовжує Сергій Коробко. – Тому на Євро заявили іще «необстріляних» у сумо дівчат – Олександру Виниченко і Тетяну Савенко. Виниченко трохи не пощастило: жереб звів її з семиразовою чемпіонкою світу з Росії Світланою Пантелеєвою; хоч і не без боротьби, але українка поступилася. Савенко, чемпіонка Європи і світу з самбо, взагалі дебютувала на таких масштабних змаганнях з сумо. Виступила настільки, наскільки могла на даний момент – посіла третє місце.

У важкій категорії від України виступали Іванна Березовська і Марина Прокофєва. Прокофєва – досить титулована спортсменка, котра прийшла до нас із дзюдо. Але брак досвіду боротьби саме за правилами сумо не дозволив їй потрапити до числа призерів. Сутичку за бронзу вона програла Березовській».

В абсолютній вазі за Україну боролася Ганна Брожко. Успішно пройшовши усі попередні поєдинки, Ганна поступилася лише у фіналі, та й то – дуже сильній суперниці, 10-разовій чемпіонці світу росіянці Олесі Коваленко, якщо говорити образно, «Караєву жіночого сумо».

У командних змаганнях – «стінка на стінку», коли проходять матчі із трьох сутичок, причому віч-на-віч можуть змагатися атлети різної ваги, – наші чоловіки стали другими. У фіналі з рахунком 1:2 ми поступилися росіянам. Це великий успіх для української команди.

Але у турнірі жіночих команд усе вийшло іще грандіозніше – вперше в історії збірна України перемогла збірну Росії і стала чемпіоном! Вирішальною стала перемога Ганни Брожко над зіркою світового сумо, дворазовою чемпіонкою Всесвітніх ігор Ганною Жигаловою. Це несподіванка, але дуже приємна для нас несподіванка!

Нагороджував переможців та призерів Надзвичайний та Повноважний Посол Японії в Україні Соката Тоїчі, який лише 8 місяців працює у нашій державі. Він висловив бажання відновити турнір на призи Посла Японії в Україні, який раніше проводився регулярно, але 4 роки тому призупинив своє існування.

Далі на збірну України чекає ще 2 ліцензійних турніри – у Польщі та Азербайджані. А потім, у жовтні, – чемпіонат світу в Гонконзі.