Анна Ушеніна

Біографія. Свій спортивний шлях Анна почала в 7 років, коли мама навчила її грати в шахи. Перший знаковий успіх приходить у 12 років з перемогою на чемпіонаті України серед дівчат її вікової групи. Після цього два роки поспіль виграє національну першість до 14 років. Також була двічі переможницею чемпіонату України до 20 років. Окрім цього, на шляху до отримання звання міжнародного гросмейстера серед жінок у 2003 році вона виборює золото та срібло на командній першості континенту (U18). Її перший успіх на дорослій арені приходить у 2005 році на чемпіонаті України, де Ушеніна стає золотою призеркою. До анналів шахової історії увійшла як перша в історії чемпіонка світу з України, після чого стала 28-ю жінка, яка отримала звання міжнародного гросмейстера.

 

Регалії. 14-а в історії шахів і перша серед українських шахісток чемпіонка світу (2012), чемпіонка командного чемпіонату світу (2013), переможниця командного ЧЄ (2013), чемпіонка Шахової олімпіади (2006), срібна призерка командного чемпіонату Європи (2015), бронзова призерка командної першості світу (2007), бронзова призерка Шахової олімпіади (2008, 2012), третє місце в турнірі швидких шахів на Всесвітніх інтелектуальних іграх (2014), чемпіонка України (2005).

 

Цікавий факт. Анна не боїться змінюватися. Напередодні переможного чемпіонату світу в 2012 році перестала бути брюнеткою, перефарбувавшись в білявку. У Ханти–Мансійську вона була чи не єдиною шахісткою, яка мала світлий колір волосся. В одному з інтервю після здобуття шахової корони зізналася, що любить експериментувати: «Було в мене і темне, і руде волосся, а блондинкою я ще не була. От і вирішила заповнити цей пробіл».