10 питань чемпіону: Назар Нерянов

Зовсім нещодавно у м. Хмельницький відбувся чемпіонат України з жиму лежачи і одним із його тріумфаторів став молодий атлет Назар Нерянов, який виборов чемпіонство серед юніорів як в класичному жимі лежачи (205кг), так і в жимі лежачи в екіпіруванні (260 кг).

Він і став гостем наших «10 питань чемпіону»:

Розпочнімо з початку. Як ти взагалі прийшов в пауерліфтінг?
— Пауерліфтингом я почав займатися в 2016 році, коли приїхав на навчання до Полтави. До цього 4 роки я займався важкою атлетикою в Запоріжжі, але отримав травму колінного суглоба, тому донедавна міг робити тільки жим. Та цього року вже досить успішно виступив на обласному турнірі з триборства та відібрався до національного чемпіонату.

Віднедавна ти чемпіон України. Це найвище твоє досягнення?
— Так, це найуспішніший виступ в моїй кар’єрі. І це просто космос. Але на сьогодні на чемпіонаті Україні я продемонстрував не максимум. Трішки залишили на чемпіонат світу.

За скільки звичайна людина зможе підготуватися до того рівня, щоб виступати на чемпіонаті України?
— Насправді, все індивідуально. Необхідно проаналізувати, в якому ритмі вона живе, наскільки людина цього хоче, і наскільки вона дисциплінована. І це основні моменти. А потім уже можна буде конкретно про щось говорити. Якщо всі фактори сходяться, то за рік можна вже пробувати відбиратися на національний чемпіонат.

Існує такий стереотип, що пауерліфтери — це величезні люди, які багато їдять і вживають безліч заборонених речовин. Спростуй або підтвердь це.
— Стосовно заборонених речовин, то одразу після виступів на чемпіонаті України у нас беруть допінг-контроль. Це обов’язкова умова. Стосовно їжі, то так. Щоб прогресувати в пауерліфтингу, потрібно багато енергії. Ми постійно працюємо з екстремальною вагою, нам постійно потрібно добре відновлюватися. А відновлення — це фізіопроцедури, якісне харчування і здоровий сон. Це основа.

Наскільки довговічна кар’єра професійного пауерліфтера?
— Усе залежить від підходу самого спортсмена та його тренера. Взагалі, пауерліфтинг вважається досить віковим видом спорту. Деякі атлети тільки розкриваються в 30 чи 40 років. Навіть світові рекорди ставляться 50-річними спортсменами. Якщо підходити до всього з розумом, то можна виступати на високому рівні досить довго.

А з якого віку можна починати займатися вашим видом спорту?
— Пауерліфтингом, як і важкою атлетикою, радять (в тому числі і я) займатися з 13 років. Можна починати і раніше, але це буде більше загальна фізична підготовка, плюс деякі елементи техніки. А вже потім можна починати виступати на змаганнях.

Яка головна мета в твоїй кар’єрі?
— На сьогодні моя основна ціль — потрапити в національну збірну України і вдало виступити на чемпіонаті світу. Чи є шанс зачепитися там за медалі? Свої перспективи на чемпіонаті світу я бачу в класичному жимі лежачи. Згідно з протоколом минулих років, то 210-215 кг — це уже золота нагорода. Це вже близько. В екіпірувальному жимі лежачи, поки що, на жаль, нічого такого не світить, тому що там дуже сильні атлети, плюс я почав використовувати екіпіровку не так давно.

Що означає екіпіровка? Що вона дає і для чого два види жиму лежачи?
— Це зовсім інший вид жиму лежачи. Як на мене, то він більш цікавий. В класичному жимі, якщо ти не жмеш, то ти не жмеш. То в екіпірувальному дуже багато технічних моментів. Якщо говорити про саму екіпіровку, то це одяг з дуже еластичного матеріалу, який допомагає розтягнути жимову майку в найнижчій точці, а потім «вистрелити». Тобто найскладніше — це опустити штангу, а потім її дожати. Тому з грудей і десь до середини вона дає вибух.

У тебе різниця між класичним (205 кг) і екіпірувальним жимом (260 кг) фантастичні 55 кг. Тобто вона тобі додала 55 кг. Скільки екіпіровка зможе додати звичайній людині?
— Дай Боже, щоб вона не травмувала. Звичайні люди не жмуть в екіпіруванні. По-перше, це дорого. Крім цього, дуже складна техніка і високий рівень травматизму, який пов’язаний з технічними моментами.

Багато професійних атлетів заробляють на спорті. Чи можливо заробляти на пуерліфтингу?
— У паурліфтингу можливо заробляти, якщо потрапити в національну збірну України, тобто змагатися у відкритій віковій категорії. В юніорському плані — це тільки рекорди світу чи Європи.

Валерій Ручка для Спортивного Комітету України.