10 питань чемпіону: Учасник чемпіонату світу з Алтимат

Алтимат (Фрізбі)  – це командна гра з літаючим диском без контакту з супротивником. Мета гри доволі складна: не просто відправити диск в очкову зону суперника, а там його мусить зловити гравець команди, яка прагне відзначитися в цій зоні. 

Нашим співрозмовником став чемпіон та призер чемпіонатів України на різних покриттях. Учасник чемпіонату світу у складі національної збірної Євгеній Бойко.

Як ти потрапив у такий вид спорту, як алтимат?

Знайомий запросив на тренування з якоїсь штуки. Написав повідомлення у соціальних мережах, чи не хочу я прийти на тренування. Я одразу погодився, але потім почав шукати, що це взагалі таке. Виявилося, що це щось цікаве. Плюс, на той момент у мене було досить багато вільного часу, тому вирішив, чому б і ні. Я прийшов на одне чи два тренування і через декілька днів мені повідомили, що команда запрошує зіграти в її складі на турнірі у Харкові.

Наскільки в України розповсюджений і популярний цей вид спорту?

Якщо брати географію, то спорт дуже розповсюджений, але команд небагато. Є турніри, які відбуваються під егідою Федерації літаючих дисків. Вони проходять на різних покриттях і в різних дивізіонах. Наш вид спорту тим і відрізняється, що можна грати на абсолютно різних покриттях: газон, пісок, чи спортивний зал.

Як ти оціниш сьогоднішній розвиток гри? Фрізбі популярний серед твоїх знайомих?

Враховуючи, що я займаюся досить давно, то всі мої друзі знають хоча б що це. Можливо, не знають правил чи інших тонкостей, але вцілому знають, що таке фрізбі і часто просять допомогти у виборі. Наразі спорт отримав новий ковток свіжого повітря, оскільки президентом Федерації обрали людину, яка вміє структуровано подавати інформацію, вміє ставити цілі і собі, і всьому колективу. Плюс, те, що нас офіційно визнала держава.

Як розвивається вид серед молоді?

Зараз в деяких школах навіть є така дисципліна. Тому це дає надії на майбутній розвиток фрізбі в Україні. Таку практику застосовують в Харкові, Запоріжжі та Одесі. Про це вдалося домовитися не тільки завдяки Федерації, але і завдяки активістам  на місцях та звісно ж руху Олександра Педана «JuniorZ». Фрізбі запроваджено в багатьох школах, як альтернатива звичайним урокам. У Харкові провели навіть перший дитячий турнір.

Як реагують люди, коли дізнаються, що ти професійно займаєшся фрізбі?

Зараз, коли люди бачать на моїх сторінках в соцмережах світлини з різних країн та змагань, то вже не так скептично до цього відносяться. Уже немає асоціації, що це гра з тваринками. Але все залежить і від людини: ті, хто хоч коли-небудь були пов’язані зі спортом, то сприймають цілком адекватно, навіть з цікавістю. А ті, хто далекі, то і реакція відповідна.

Як розвивається фрізбі в інших країнах?

В Європі розвиток гри набагато серйозніший. І ми, на жаль, не встигаємо за ним. Коли у 2017 році в Польщі відбулися Всесвітні ігри і наша дисципліна була там представлена — це було величезним поштовхом для розвитку фрізбі в цій країні. Раніше збірну Польщі не розглядали як серйозного суперника, та зараз вони складають конкуренцію топовим європейським та світовим країнам. У них дуже багато юнацьких секцій, а це сприяє збільшенню кількості команд і збільшенню конкуренції в цих колективах. Бо в Україні є проблема неомолодження в клубах. У наших команд зміна поколінь відбувається досить болісно.

Які успіхи збірної України на світових та європейських змаганнях?

Досить успішно наша команда виступила на останньому чемпіонаті світу, як в міксті (коли в складі є і дівчата, і хлопці), так і чоловіча збірна, хоча у них була досить складна група. На чемпіонаті Європи збірна могла боротися за ТОП-8, але трішки не пощастило.
Зважаючи на той розвиток і популярність фрізбі в Україні, то нашу національну команду можна вважати цілком успішною. Але для того щоб боротися за серйозні місця потрібна зацікавленість і підтримка держави. Поїздку на чемпіонат світу ми оплачували власним коштом і це обійшлося нам в понад 1000 євро на кожного. Тому, на жаль, не всі претенденти в збірну змогли взяти участь у світовому форумі.

Які ти бачиш шляхи розвитку ?

Це досить складне питання. Навіть не знаю, що відповісти. Думаю, що потрібно, щоб виросло те покоління гравців, яке розпочинало рух в Україні. І щоб вони почали тренувати, оскільки зараз тренером є один з гравців команди. Напевно, коли гравець виросте в тренера, то рівень гри стане кращим. Але, безумовно, потрібна підтримка держави в фінансовому плані. Бо зараз в нашому виді спорту все тримається на волонтерах та людях, які люблять цей спорт.

Алтимат може стати олімпійським видом спорту?

Так, ми на це сподіваємося. В європейських країнах цей вид дуже популярний. І з кожним роком він розвивається все більше. У Сполучених Штатах у перерві між матчами NFL проводять показові ігри для того, щоб популяризувати наш вид спорту. Там є власна ліга, гравці вже мають контракти і все відбувається на професійному рівні.

У чому унікальність фрізбі?

У нас дуже крута гра. Вона розрахована на те, що люди максимально чесні один з одним. У ній зовсім немає суддів. Усі спірні моменти на полі вирішуються самими гравцями. Тому, як на мене, наш спорт робить людей кращими. І ті, хто намагаються на полі трактувати правила не зовсім чесно, то вони надовго не затримуються, їм просто стає нецікаво.