Інтерв’ю за підсумками І юнацького чемпіонату світу з баскетболу 3х3

altВ Італії пройшов перший в історії юнацький чемпіонат світу з баскетболу 3 на 3, який нині активно розвивається і зовсім скоро стане членом олімпійської родини. Взяли участь у турнірі і збірні України. Дівчата грали у складі: Ольга Краєвська, Тетяна Лисенко, Олександра Чек, Міріам Уро-Ніле; тренер – Оксана Письменник. Хлопці: Євген Перевертун, Євген Морозов, Євген Шумейко, Богдан Корнієць; тренер – Валерій Воробйов. Чому не вдалося виступити краще (дівчата стали 15-ми, а хлопці 20-ми) – з перших вуст.
До Вашої уваги інтерв’ю з першим віце-президентом Федерації вуличного баскетболу України Віталієм Письменником та тренерами збірних команд України Оксаною Письменник і Валерієм Воробйовим за підсумками І юнацького чемпіонату світу з баскетболу3х3.
— За роки незалежності збірні команди України з класичного баскетболу жодного разу не виступали на чемпіонаті світу; чому, на ваш погляд, ФІБА допустила юнацькі збірні до виступу у фінальній частині чемпіонату світу з баскетболу 3х3?
Віталій Письменник: ФІБА вже проводила такого роду масштабні змагання з баскетболу 3х3. Це було у 2010-му році в Сінгапурі, на І Юнацьких Олімпійських Іграх, але Україна тоді не була представлена в цьому виді змагань через те, що відбір на ігри проходив за рейтингом класичного баскетболу.
За останні 2 роки федерація вуличного баскетболу України продемонструвала представникам ФІБА свою активність та величезні кроки, за якими в Україні розвивається цей вид спорту. Ми одні з перших у світі провели внутрішній чемпіонат з баскетболу 3х3, проводимо різноманітні турніри для дітей та юнацтва, ведемо тісну співпрацю з Національною федерацією баскетболу України, де ми являємося колективним членом, та активну участь у розвитку баскетболу 3х3 у світі. Можна вважати, що усі ці фактори у сукупності стали вирішальними для підтвердження участі наших команд у І чемпіонаті світу з баскетболу 3х3.
— В чому головні відмінності класичного баскетболу від баскетболу 3 на 3?
Оксана Письменник: У нас два тайми по 5 хвилин або до 21 очка. Гра проходить в дуже швидкому темпі, 12 секунд на атаку – це дуже мало, і не має часу розслабитись, відсутні тайм-аути та майже відсутні зупинки. Рахунок ведеться по 1 (одному) та 2 (два) очка. В день команди грають по 5-6 ігор. Інколи перерва між іграми може становити більше години, через що гравці проводять весь день в залі спортивної арени, а це дуже стомлює та виснажує. Також дуже суттєвою відмінністю від баскетболу є те, що повноцінний чемпіонат можна провести в найкоротші терміни (3-4 дні).
alt— Ви кажете, що спортсмени весь день проводять у приміщенні, а хіба в баскетбол 3х3 грають не на вулиці?
Оксана Письменник: Не обов’язково грати на вулиці. Головне, щоб було комфортно гравцям, тренерам, уболівальникам, телевізійникам, і організатори не залежали б від форс-мажорних обставин. Наприклад, у Ріміні в цей час стояла сорокаградусна спека, і тому спортсменам було б важко грати на вулиці.
— Чи можна вважати виступ збірних команд України позитивним?
Оксана Письменник: Сам виступ на чемпіонаті світу уже є позитивним результатом. Ми, звичайно, могли б виступити і краще, але низка факторів, які зіграли проти нас, не дозволила продемонструвати кращу гру. По-перше, про участь у чемпіонаті ми дізналися лише за 1 місяць і просто не встигли провести повноцінний відбір та повномасштабну підготовку гравців. А по-друге, у перший день змагань наші гравці виступали без ігрової форми, доводилось просити спортивне взуття в інших команд, в яких у цей час була перерва між іграми Не завжди вдавалося домовитись, і тому деякі матчі ми грали в неповному складі.
— Яка саме проблема виникла з формою?
Віталій Письменник: «Завдяки» італійській авіакомпанії багаж нашої делегації прибув лише на другий день змагань. Ми зверталися до організаторів з проханням перенести ігри або прискорити доставку нашого багажу, але все ж таки весь перший день ми відіграли без нашої форми та взуття. Від імені федерації, висловлюю щиру подяку гравцям збірних команд Росії, Естонії та Сирії, які, не дивлячись на те, що ми були їхніми суперниками, позичали нам своє взуття. Вважаю, що ці проблеми вплинули на результати першого дня.
У другий ігровий день ми нарешті отримали наш багаж, грати у своїй формі було набагато комфортніше – одразу було здобуто чотири перемоги поспіль.
— Яка гра на чемпіонаті була найважчою?
Оксана Письменник: Можна виділити дві гри. Це перша гра на чемпіонаті, зі збірною Японії, майбутнім бронзовим призером, в якій нам не вистачило досвіду виступу на змаганнях такого рівня. Та найбільш складна і вирішальна – проти збірної Іспанії, майбутнього чемпіона, за право грати у чвертьфіналі Наші дівчата боролися лише у першій половині зустрічі, а на другу вже не вистачило фізичних та моральних сил.
Валерій Воробйов: Гра зі збірною Греції тривала 5 овертаймів! Поразка у цій драматичній зустрічі вплинула на подальший настрій гравців, і наступні три гри ми програли в овертаймі. У поєдинку зі збірною Естонії (4-те місце чемпіонату) наші хлопці втратили нічийний результат, пропустивши прикрий дальній кидок. Загалом же усі суперники на чемпіонаті були сильними і легких ігор не було.
— Кого з гравців можете виділити?
altВалерій Воробйов: В цілому команда зіграла добре, і я не можу нікого виділити, всі старалися і боролися до останніх секунд. На цьому чемпіонаті світу ми отримали неоціненний досвід, який знадобиться у майбутньому.
— У дівчат чемпіонат світу виграли фаворитки іспанки, а у хлопців збірна Нової Зеландії, яку не вважали претендентом на чемпіонство. Чому так сталося?
Валерій Воробйов: Це ще раз доводить, що баскетбол 3х3 менш передбачуваний, тут більша конкуренція серед учасників, перемогти може кожен. Ми сподіваємося, що на наступних чемпіонатах і наші команди будуть боротися за призові місця.
— Чому у дівочій збірній грали члени баскетбольної збірної команди, а хлопців можна вважати збірною командою міста Києва та Київської області?
Оксана Письменник: Зараз повноцінного чемпіонату України з баскетболу 3х3 в цьому віці не проводиться. Тому ми зверталися до клубів з проханням надати гравців для участі в чемпіонаті світу. Тренери жіночих команд відгукнулися і запропонували найкращих на сьогодні гравців, за що ми і дякуємо Марині Іванівні Ткаченко (тренер «ТІМ-СКУФ») та Ірині Петрівні Нагорній (тренер «Регіна-баскет»).
Валерій Воробйов: А ось провідні чоловічі команди у зв’язку з початком підготовки до національного чемпіонату не відпустили своїх гравців.
Ми дуже вдячні тренерам: Лесі Андріївні Ковальчук, Олені Леонідівні Шаповаловій, Руслані Олександрівні Сушко та Юрію Миколайовичу Дятловському, які із розумінням поставились до проблем формування збірної та запропонували своїх гравців. 
— Чим запам’ятався цей чемпіонат світу? І які плани на майбутнє?
Віталій Письменник: Виступ на чемпіонаті світу – це історична подія для українського баскетболу. І хоча наші збірні не посіли високих місць, у кожній грі ми боролися до останнього та справили гарне враження на фахівців міжнародної федерації баскетболу.
Організація змагань була на найвищому рівні, починаючи із зустрічі в аеропорту, комфортабельного готелю, сучасного виставкового центру, де розміщувались вісім кортів з новітнім покриттям (привезеного зі США), високий рівень суддівства (усі судді були арбітрами ФІБА) та закінчуючи приємною погодою.
Наша делегація провела низку зустрічей з представниками ФІБА з приводу подальшого розвитку баскетболу 3х3 у світі. Так з генеральним секретарем ФІБА Патріком Бауманом та директором ФІБА 3х3 Костою Ілієвим були обговорені питання з приводу подальшої співпраці та партнерства, участі збірних команд України в майбутніх чемпіонатах світу та Європи, також ФВБУ отримала пропозицію проведення наступного року у нашій країні чемпіонату світу або Європи.
У 2016-му році баскетбол 3х3 буде включено у програму літніх Олімпійських Ігор як дисципліну класичного баскетболу, а у 2020 році – як окремого виду спорту. За цей час ФІБА має провести низку міжнародних змагань (ЧС серед чоловіків та жінок – 2012 р., ІІ Юнацькі Олімпійські Ігри – 2014 р.) 
Нашою головною метою є участь збірних команд України в різноманітних змаганнях під егідою ФІБА, підвищення рівня чемпіонату України серед чоловічих команд, проведення чемпіонату України серед жінок, а також першостей серед дітей і юнаків.
{social}
{iarelatednews articleid=»625″}