Карате на шляху до Олімпіади

karate-wkf-k-is-on-the-wayУ вересні 2013-го на щорічному засіданні Міжнародного олімпійського комітету в Буенос-Айресі (Аргентина) буде названо вид спорту, який у 2020-му році стане новим учасником Олімпіади.

МОК визначив 8 кандидатів: роликовий спорт, сквош, спортивне скелелазіння, бейсбол, софтбол, ушу, карате і вейкбординг. Лише один з них стане повноправним членом олімпійської родини, замінивши у програмі Ігор якийсь інший вид спорту. Вважається, що програма Олімпіади перенасичена: господарям важко приймати по 10 тисяч атлетів, а глядачам – встежити за усіма спортивними змаганнями. Тож МОК нині оновлює склад учасників лише за принципом ротації. Приміром, гольф і регбі-7, які стануть олімпійськими з 2016-го, замінили у програмі бейсбол та софтбол.

Спортивний комітет України вирішив познайомити читачів з кандидатами на включення до ОІ-2020, кожен з яких по-своєму прекрасний і має безліч чимало прихильників в усьому світу (хоча, бейсбол із софтболом, в плані географічного поширення поступаються, мабуть, своїм конкурентам). Серію статей про види спорту ми відкриваємо матеріалом про японське бойове мистецтво карате.

Отже, «The K is on the way – Karate 2020». Саме під таким гаслом днями у Лозанні (Швейцарія) Міжнародна федерація карате (WKF) провела презентацію виду спорту для Міжнародного олімпійського комітету. Можна сказати, «Карате знову на шляху», адже воно претендувало на включення до програми Олімпіади-2012 в Лондоні, але не пройшло жорсткий відбір. Однією з головних причин невдачі експерти назвали наявність величезної кількості стилів і федерацій карате, які не прагнуть до спортивної уніфікації.

Але в плані об’єднання карате, стверджують презентери олімпійської заявки, за останні роки було виконано грандіозну роботу. Тож символічна літера «K» знову виходить на старт сповнена олімпійських надій. Свій шлях до Олімпіади вона почала з Парижу, де наприкінці листопаду відбувся чемпіонат світу, рекордний за кількістю спортсменів, глядачів, акредитованих журналістів, бродкастерів і спонсорів. Далі вона подорожуватиме світом, відвідає усі найбільші змагання на усіх континентах, популяризуючи свій вид спорту та збираючи голоси на підтримку заявки карате. Усі зупинки на маршруті анонсуватимуть на спеціально створеному сайті – thekisontheway.com.

karate-kumite-japanГоловними причинами, чому саме карате має увійти до олімпійської програми, каратеки називають його масовість і популярність в усьому світі. Мало який вид спорту може похвалитися такими цифрами:

— 10 мільйонів спортсменів!

— 100 мільйонів людей, які практикують карате заради власного здоров’я!

— 65 відсотків з них – молоді люди!

— 500 турнірів з карате проходить щотижня!

— 185 національних федерацій займаються розвитком цього виду спорту в усіх куточках планети!

Крім того, як зазначають у World Karate Federation:

— коли люди говорять «Єдиноборства», на думку одразу спадає «Карате»;

— змагання з карате пристрасні, динамічні, куртуазні – чим і приваблюють глядачів;

— карате вимагає від людини тільки волі, жаги до навчання і праці на тренуваннях; воно не обмежене жодними соціальними чи економічними рамками, тож займатися ним може кожен охочий;

— безперервна практика смиренності, взаємної поваги, відмови від насильства, фізичного здоров’я та емоційного контролю гарантує, що каратист є гарним зразком для наслідування і високоморальним громадянином;

— карате дбає про спортсменів – постійна боротьба з допінгом робить його чесним і безпечним видом спорту;

— високий процент молоді серед тих, хто займається карате, моральні цінності і дух цього мистецтва роблять карате надзвичайно привабливим для спонсорів;

— карате – спорт для всіх, тут не потрібно мати якісь особливі антропометричні дані, займатися ним можуть навіть люди з обмеженими можливостями.

karate-antonio-espinos-mykhailo-volobuevПідтвердив думку про те, що карате готове стати олімпійським видом спорту, і президент WKF Антоніо Еспінос. Під час чемпіонату світу в Парижі іспанець дав ексклюзивне інтерв’ю голові Асоціації спортивних журналістів України Михайлу Волобуєву. Ось кілька тез із цієї розмови:

— Не можу не запитати Вас, шановний пане президенте, про олімпійські перспективи нашого виду спорту. Чого не вистачає карате сьогодні, щоб потрапити в програму Олімпійських ігор, скажімо в 2020-му році?

— Нам всього вистачає – популярності, масовості, інтересу до карате на всіх континентах. Достатньо для цього лише познайомитися з підсумками 21-го чемпіонату світу в Парижі, де в призерах опинилися представники 20-ти країн. У нас давно є все, щоб стати олімпійським видом спорту. Сьогодні ми стали значно кращими і сильнішими, ніж були чотири роки тому, і набагато кращими, ніж вісім років тому, коли ходили в кандидатах на потрапляння в олімпійську програму. Якщо наступного року нас підтримає Генеральна Асамблея МОК і карате потрапить-таки до програми Олімпіади 2020-го року, ми будемо, повірте мені, виглядати в ній серед інших видів спорту дуже пристойно. Наше місце тут в середині або й вище. Ми повністю готові до участі в головних змаганнях сучасності. І будемо робити все можливе, щоб наша спільна мрія здійснилася.

— Що значать засоби масової інформації для WKF? Яку увагу Міжнародна федерація карате приділяє пресі?

— Для WKF це винятково важливий напрямок роботи. Більше того, зауважу, що він серед найбільш пріоритетних в діяльності нашої федерації. Чому? Впевнений, Ви й самі добре знаєте це. Сьогодні у світі спорту так багато цікавих і важливих подій, що ЗМІ часом просто не в змозі встежити за ними. Відбувається природний «відсів» новин, і в ЗМІ потрапляє лише найважливіша і найцікавіша спортивна інформація. Якщо подія або змагання не транслюються і не висвітлюються телебаченням, радіо, пресою, електронними ЗМІ – про них не знають нічого, або знають дуже мало любителів спорту. Залишається «в тіні» і діяльність національних та міжнародних федерацій і об’єднань. А в результаті страждають всі – вид спорту, люди, які ним займаються, громадські спортивні організації з їх щоденною малопомітною роботою. Без міцних і постійних контактів з пресою сьогодні обійтися не може жодна серйозна федерація. До того ж працювати з нею нам дуже цікаво. Ось чому ми нещодавно у себе в WKF створили нову посаду директора з роботи з пресою і медіа. Піти на такий крок нас змусило життя. Переконаний, що тепер наші взаємини зі ЗМІ стануть ще тіснішими і кращими.

— Пане Еспіносе, а як WKF будує свої взаємини з національними федераціями і об’єднаннями? Адже в деяких країнах мають місце конфліктні ситуації, поряд з WKF розвиваються й інші численні версії та стилі карате, як, наприклад, це має місце в Україні? Для нас Ваша думка особливо важлива.

karate-wc2012-bercy— З подібними ситуаціями WKF доводиться стикатися регулярно. І ваш випадок тут найбільш характерний. В Україні існували два великі об’єднання каратистів – Українська ліга карате на чолі з Олександром Негатуровим та Українська федерація карате з лідером Сергієм Левчуком. Нашим представником досить довго був перший з них. Від цієї роздвоєності страждали в першу чергу самі спортсмени. Така ситуація нас в Міжнародній федерації карате, природно, не влаштовувала. Ми проявили ініціативу і звернулися до керівників спорту України з проханням допомогти розібратися в затяжному конфлікті і покласти йому край. Що досить оперативно і було зроблено. Після всіх зустрічей і серйозних дискусій Міжнародна федерація карате зробила вибір на користь Української федерації карате. Ми, і тільки ми, у WKF вирішуємо: хто буде нашим єдиним представником в тому чи іншому регіоні. Україна – дуже сильна країна, дуже важлива для нас країна. Хоча з весни 2012-го року пройшло не так вже багато часу, ми у WKF повністю задоволені тим, як працюють сьогодні Українська федерація карате і її керівник Сергій Левчук. УФК у всьому більш активна й енергійна, ніж її попередники: в міжнародних і європейських заходах, в участі в різних змаганнях, у розвитку і в пропаганді нашого виду спорту в Україні. Такі представники в регіонах нам дуже потрібні. І надалі ми будемо чекати від Української федерації карате такої ж активної роботи.

А роботи – непочатий край. На чемпіонаті світу в Парижі жоден з українців до числа призерів не потрапив, хоч спортсмени і довели – є потенціал боротися і перемагати найсильніших каратистів планети. Добре себе проявили і Станіслав Горуна, і срібна призерка чемпіонату Європи Аніта Серьогіна, і юна Ганна Крещенко, яка ще навчається у школі.

Як говорить Сергій Левчук, команда УФК має проект «підйому» українського карате на якісно новий рівень. Перспективи у цього виду спорту дуже хороші, треба тільки кваліфіковано і професійно підійти до справи.

«Якщо коротко, то цей рік був установчим в роботі федерації, – каже президент УФК. – Ми об’єдналися, у нас тепер більше 50-ти членів, і ми почали працювати. Вступ до Спортивного комітету України – це один із результатів цієї роботи. Наступним кроком є здобуття національного статусу. 2013-й у нас буде перехідним, зробимо акцент на підготовку спортсменів та менеджмент – пошук спонсорів, інформаційної підтримки, організацію поїздок. На часі також розробка структури федерації, внутрішньої взаємодії. Будемо намагатися все це діло модернізувати.

karate-kataТакож ми пробуємо знайти варіанти, як збільшити притік спортсменів у спорт вищих досягнень. Наші діти регулярно перемагають на міжнародних турнірах. Але в Україні спостерігається така тенденція, що до 18-ти років доходять одиниці, адже мотивувати їх вкрай складно. Гроші самостійно, без батьків, мало хто вкладає, а поїздки за кордон ой як дорого обходяться. Тому наша задача – мотивація дорослих спортсменів. Ми шукаємо спонсорів і намагаємося десь знайти кошти для міжнародних поїздок.

Загалом треба навести лад. Сьогодні є більше двадцяти представництв, де у назві є слово «карате», близько десятка має в назві формулювання «вид спорту». Ясно, що це не йде на користь нашому виду спорту»

Якщо карате увійде до олімпійської програми, то і розвивати його в Україні стане значно легше – не секрет, що олімпійські види спорту отримують набагато більше уваги від держави.

Що ж, «The K is on the way». Восени 2013-го дізнаємося, чи буде цей шлях переможним.

Роксана Касумова

{social}