
Його сім’я теж віддана даній справі. Дружина – Людмила Солодиліна – заслужений тренер України, суддя міжнародної категорії. Син – Костянтин Матулевський – майстер спорту міжнародного класу, чемпіон світу, спортивний лікар. Онучка Аріна Матулевська – трирічна вихованка дідуся.
— Миколо Анатолійовичу, розкажіть про становлення, розвиток та найбільші досягнення Федерації.
— Взагалі, ушу в Україні з’явилося у 1988 році. Державним комітетом спорту УРСР було запроваджено федерацію гімнастики ушу. Я став віце-президентом, а президентом – Тарасов Петро Олексійович. До даної структури входили: рукопашний бій, айкідо, кікбоксинг та багато інших. Після 1991 року почалося дрібнення і наша федерація схудла. Ну, це був прийнятний для всіх процес, адже якщо згадувати 90-ті роки, то все розколювалося, засновувалося, знову розколювалося. До розпаду федерації на менші частини всі поставилися лояльно.
Щодо діяльності Федерації, то у 1998 ми отримали статус Національної до 2001, потім з 2002 до 2006 року. Мали членство в міжнародних організаціях: European Wushu Federation (EWuF) 1993-2008; International Wushu Federation (IWuF) 1993-2008.
Перші наші нагороди ми вибороли у Москві у 1990 році. Тоді посіли перше місце, це було повне аматорство, та для нас це була серйозна перемога, адже приїхали спортсмени-професіонали з Франції та Англії, росіяни були дуже потужні, хоча і зараз не здають позиції. У 1993 році мали честь представляти державу на чемпіонаті світу в Малайзії, там здобули дві нагороди, срібну та бронзову. У 1998 та 2000 роках ми виграли чемпіонати Європи.
Упродовж усього періоду становлення ми все робили для наших спортсменів, щоб вони отримували «майстрів спорту», а тренери звання «Заслужені».

— Як фахівець я вважаю, що ушу – це кутовий вид спорту. Розкажу чому. Програма, яку ввела Міжнародна федерація, є дуже складною, адже є травматичною і для нас неприйнятною. Я не розумію, нащо людині стрибати з розворотом у 750 градусів і падати у шпагат. Це не несе жодної інформації про інтелектуальний рівень спортсмена, не засвідчує витривалість та розвиток особистості у спорті.
— Ви маєте великий стаж тренерської роботи. Що головне у цій діяльності?
— Кожен тренер мусить знати, що доля вихованця у його руках, тобто саме він ліпить спортсмена. Це – о велика відповідальність. Я вже 23 роки розвиваю людей морально, фізично та психологічно. Не ганяю спортсменів за першістю. Ставлю собі за мету виховати людину здоровою, гармонійно розвинутою.
У тренерській роботі важливий приклад. Мене учні ніколи не бачили п’яним, бо я не п’ю, мене ніколи не бачили з цигаркою, бо я не палю, мене ніколи не бачили з іншою жінкою, бо я кохаю свою дружину, мені ніхто не може закинути щось, за що б мені було соромно. І так повинна жити кожна людина – незалежно тренер вона, учитель чи хтось інший.
— Чи дозволяє це устрій суспільства?
— Важко сказати, адже якщо ти у зграї вовків, то мусиш вити по-вовчому. Є багато речей, які людина не робила б, а її змушують до цього. Проте є істини, які незмінні.
— Як Ви виховуєте своїх учнів?
— Я виховую своїх учнів так, як свого сина. Перш за все, відповідальність, учень повинен її нести, повинен відповідати за свої слова. Потім чесність: із собою та суспільством. Знаєте, коли людина виходить, то розуміє, що потрібно блефувати, йти по головах. Але вибір завжди є. Перед кожним майстром і учителем стає проблема дуалізму, адже виховуючи підопічних за всіма канонами моралі, вони стають не завжди щасливими. Ну, давайте об’єктивно дивитися на речі.
— Але є щось незмінне, що мусить декларувати Ваш вихованець?
— Кожен учень здає іспити, у кожного є паспорт і там трьома мовами прописано все, що має декларувати вихованець. Борман колись казав: «Скажи людині 99 разів «свиня» і на сотий він захрюкає», тому ми щодня показуємо їм хороший приклад і намагаємося відвести від усього темного і аморального, діти поглинають усе, як губки, і дорослі теж, бо дорослі – це великі діти. У нашому колективі дуже важлива емпатія та дружелюбність. Я колись своїм учням казав, що можна сісти біля собаки, повити, і стане легше, а краще – нагодувати її, і тоді на душі стане добре. Один учень мене спитав: «Що, виловлювати усіх голодних собак і годувати їх?». А я відповів: «Не всіх, а тих, хто потребує твоєї допомоги». Нашою ціллю є достукатись через фізичне до психічного.

— Наша Федерація називається ушу/гунфу та цигун України. Багато людей спекулюють, кажучи, що цигун – це є вторгнення у людську підсвідомість, це зомбування, та це репліки некомпетентних людей, можна сказати, невігласів. Все набагато простіше, є проблеми і є їх рішення. Через зовнішнє у внутрішнє. Саме так, адже спорт, спортивні досягнення вони закінчують рано чи пізно, а потім продовжується життя. У нас велике питання до тих, хто бере на себе відповідальність за всі тяжкі наслідки, які несе сьогоднішній спорт. Хто буде їх лікувати та займатися їх долею? Отож бо й воно, ніхто.
— На Вашу думку, які проблеми несе сучасний спорт?
— Проблеми допінгу. Мислення сьогоднішніх тренерів та їх вихованців: «Хай грець тому здоров’ю, будь-якою ціною медалі». Ми неодноразово бачили і зараз бачимо, як у неолімпійських видах спорту не надається належний контроль. Є дві причини. Перш за все, це дуже і дуже дорогі допінг-проби. А друга причина: відсутня співпраця з World Anti-Doping Agency.
Не можу стверджувати, що абсолютно не приділяється уваги, та недостатньо. Пам’ятаю, як на світових чемпіонатах на 400 спортсменів брали 5-6 допінг-проб. Варто говорити, що на чемпіонатах Європи їх не роблять. Гадаю, що це не нормально. Я багато років у цьому спорті, і доводилося бачити різне, у тому числі спортсменів, які вживали допінг. При контактному поєдинку, якщо прийняти допінг, то втрачається відчуття болю і можеш витримати набагато більше. Я вважаю, що це є неприйнятним для спорту. Але що там… У нашому суспільстві, цивілізації, цінується матеріальне, людина думає, що вона буде жити вічно, а це не так, усі йдуть… Усі посади, статуси та нагороди залишаться тут, а головне, за дуже короткий проміжок часу вони забудуться. Допінг вкорочує і без того коротке життя. Усі ці нерви за першість, конфлікти навколо статусності, все це не варте здоров’я, більше того, секунди нашого життя…