«На грані інфарктів й інсультів». Інтерв’ю з координатором збірної України з вуличного футболу

homeless3Нещодавно в Амстердамі відбувся захід планетарного масштабу – Чемпіонат світу з вуличного футболу (Homeless World Cup). Більшості з українських вболівальників цей турнір невідомий, проте збірна України виступає на ньому напрочуд вдало. Ми – одна з найтитулованіших команд у світі. В 2009 році в Мілані синьо-жовта збірна була чемпіоном світу. За чотири роки до цього українці стали бронзовими призерами в Единбурзі. І ось в 2015 році ми додаємо срібло ЧС. І це за останні 10 років, які Україна виступає на мундіалях. Більше за нас регалій лише у дворазових чемпіонів світу з Чилі та Італії.

Проте до цьогорічного успіху наш колектив пройшов тернисту путь: «Готувалися до ЧС при дуже важких обставинах, на грані інфарктів й інсультів, — розповідає координатор національної збірної України з вуличного футболу Ярослав НЕСТОРОВИЧ. — Адже всі готові, жеребкування в Нідерландах відбулося, всі групи розбиті, а Україна ще не знає, чи їде. Наші спонсори депутати обіцяли виділити кошти, а зранку в день вильоту присилають смску, на кшталт, що ця тема їх більше не цікавить. Ми в останню мить знайшли нормальних меценатів, які дали гроші, і ми поїхали».

— Можливо, після повернення з Чемпіонату світу-2015 збірну відзначили?

— Жодним чином не винагороджують збірну з вуличного футболу. Ми сідаємо на телефони, і майже з погрозами (посміхається) просимо підтримати спортсменів, які представляють Україну на міжнародній арені та приносять їй славу. Тоді як в Амстердамі привітати нас підходили голландський король та гравці збірної Нідерландів, зокрема Дірк Кюйт. Також ми спілкувалися з журналістами CNN.

Лише зараз, після того, як ми добилися таких результатів, в Україні до нас потроху змінюється відношення.

— Зі сказаного можна зробити висновок, що вуличний футбол досить популярний на Заході.

— Так, зі всіх видів футболу він найшвидше набуває популярності. Наприклад, минулий чемпіонат світу відкрив Мессі. Підключаються зірки першої величини. У цьому році я вже казав, що був король Голландії та гравці збірної. Цих людей просто так не запросиш.

— Розкажіть, будь ласка, детальніше, що таке вуличний футбол?

— Вуличний футбол – це соціально-спортивний проект, створений для соціалізації людей, які перебувають у важких критичних ситуаціях. Сюди потрапляє більшість людей, які мають проблеми з алкоголем, наркотиками, або безхатченки. Також бувають звичайні діти, просто з бідних сімей або де батьки на заробітках, чи напівсироти і сироти. Щоб таких дітей зібрати докупи, подібний акт соціалізації потрібно було зробити під щось. Два чоловіка – шотландець з австрійцем – у 2003 році вигадали вуличний футбол, який відрізняється тим, що має свої правила, окремий майданчик 22 на 16 метрів тощо.

homeless4Вуличний футбол надзвичайно популярний в Великобританії, Італії, Голландії, США. Наприклад, лише у Лондоні – 200 команд з вуличного футболу. А у Чікаго для турнірів перекриваються центральні авеню. В Італії на змаганнях збираються екс-професійні гравці. Взагалі, за кордоном кожний клуб – соціально відповідальний. Тому вуличний футбол розвивається швидко.

— А чим ця дисципліна відрізняється від звичайного футболу?

— Наприклад, заміни проходять як в хокеї. Атакують троє гравців, а ось в захисті можуть бути лише двоє. Великі ворота для того, щоб більше забивали, а голкіперу було важче дістати м’яч. Тут теж два тайми, але все зроблено для того, щоб цей вид був динамічним й видовищним. Всі великі міжнародні турніри – чемпіонати Європи, світу – проходять на центральних вулицях найбільших міст країни-хозяйки змагань.

Я вже згадував вище, що будується спеціальний майданчик розміром 22 на 16 метрів з бортами. Граємо 4 на 4, четвертий воротар, у запасі знаходяться ще 4 гравці. У цьому виді достатньо специфічні правила, але дуже цікаво.

Наприклад, на чемпіонаті світу виступають жіночі й чоловічі команди. Є міксовані збірні, але вони змагаються в чоловічому розряді. Якщо ви виставляєте дівчат, то це означає, що вони можуть на рівних боротися з хлопцями. На останньому мундіалі лише Україна виставила міксовану команду серед 48 збірних, заявлених у чоловічому турнірі. Всі інші заради вищого результату виставляли лише чоловіків. Також учасниками чемпіонатів Європи та світу можуть стати лише особи, яким виповнилося 18 років. Як виняток, із восьми гравців команди лише двоє можуть мати вік 16 і 17 років.

Як бачите, за всіма ознаками вуличний футбол явно відрізняється від інших різновидів футболу.

— Як потрапив цей вид до України?

— Завдяки одеському благодійному фонду «Дорога до дому» у 2004 році. Ми познайомилися з ними на дитячих змаганнях. І вони запропонували зробити центром вуличного футболу в Україні Тернопіль. Я співпрацюю разом з Олегом Ванніком з Одеси.

На сьогоднішній день у нас хороші зв’язки з Федерацією футболу України. Наші партнери є в Одесі, Дніпропетровську, Львові, Тернополі, Харкові. Донецьк, на жаль, відпав.

Ми працюємо разом з Червоним Хрестом, ЮНІСЕФ. Допомагаємо дітям одежею та їжею. Є волонтери – студенти, які залюбки співпрацюють з нами.

— Що плануєте робити далі?

homeless2— Зараз є на чому розвивати, збірна стала срібним призером Чемпіонату світу. На мою думку, це нормальний показник. Ми працюємо над тим, щоб наступною весною вперше в Україні провести чемпіонат з вуличного футболу. Цей турнір необхідно зробити, аби зібрати національну збірну. На нещодавній Чемпіонат світу з вуличного футболу ми їздили з тими, кого знаємо.

Думаємо, що подія відбудеться в Тернополі, адже там нас підтримує мерія, й всі організаційні питання легко вирішити. Але відкриті й для інших пропозицій.

Це іміджевий проект, гарний для реклами й піару. В Україні нас постійно підтримують зірки, зокрема «Океан Ельзи», відомі спортсмени. Ми записуємо роліки, робимо флешмоби, промо-акції.

Впевнений, що вуличний футбол зацікавить українського глядача своєю динамічністю та незвичним форматом. У цьому виді виступають багато професійних спортсменів, які в минулому були зірками, а тут їх можуть обіграти люди, далекі від великого спорту.

Олександра Кузнєцова