На шляху до Буенос-Айреса. Брейкінг в Олімпійських Іграх!

«Швидше, вище, сильніше!». Олімпійські ігри мають на меті популяризувати спорт серед людей, саме тому щоразу організаторами вносяться зміни, доповнюється або змінюється програма змагань та видів спорту в залежності від вподобань суспільства. Юнацькі олімпійські ігри не стали виключенням. Вже у наступному році в Буенос-Айресі юнацькі Ігри відбудуться з розширеною програмою, яку доповнено такими неолімпійськими видами сторту як: танцювальний спорт (брейк-денс), карате, скелелазіння та кайтбординг.

Відбіркові змагання йдуть повним ходом. І зовсім недавно юнацька збірна з брейкінгу пробивалась крізь натовп суперників аби довести своє право на участь в Олімпіаді.

Відбір з брейкінгу складається з кількох етапів:

І етап включає в себе заочну участь спортсменів. Бі-бойз (b-boys) та бі-гьорлз (b-girls) надсилали свої відео на розгляд журі, які, обравши по п’ять учасників від країни, запрошували майбутніх «олімпійців» на другий етап.

ІІ етап вже потребував особистої участі переможців І туру. Світ умовно розділили за територіальним принципом та обирали по 20 кращих спортсменів з трьох груп (Азія/Австралія, Північна/Південна Америка, Європа/Африка).

ІІІ етап – це змагання на чемпіонаті світу, який відбудеться в Японії у травні. Тут визначаться найкращі представники країн, які і візьмуть участь в Олімпіаді.

У другому етапі відбору Україна була представлена серед спортсменів Європи та Африки, змагання яких відбувалось у м. Ессен (Німеччина). Від України було відібрано п’ятірку найкращих спортсменів, а саме: харків’яни Данило Гричанінов (B-boy KillDanil), Артем Чернокур (B-boy Tomsan), Артем Рябовол (B-boy Bullet), Ростислав Ткач (B-boy Rostishka) з Миколаєва та Віталій Прокопів (B-boy Robokopiv) з Коломиї. Всі учасники української збірної мають у своєму арсеналі досвід змагань всеукраїнського масштабу та не один раз перемагали як на національних, так і на міжнародних змагання, які відбувались в рамках нашої країни. 

Брейкінг ніколи не позиціонував себе як вид спорту, швидше його прихильники сприймають себе як частину певної культури, або як вони самі визначають «вуличної культури». Тож, представникам брейкінгу досить складно завести себе у стандартні для спорту рамки, отримати жорсткі та об’єктивні критерії оцінювання. Але незважаючи, на всі ці фактори на змагання в Ессені прибули всі, хто заявлявся у попередньому етапі, а це понад 200 спортсменів з 50 країн Європи та Африки. 

Спершу відбувся відбір у ТОП-32, сюди пробились одразу двоє наших юнаків: Rostishka (Ростислав Ткач) та Bullet (Артем Рябовол). Далі учасників розділили на 4 групи по 8 осіб і в індивідуальних батлах визначились із двадцяткою найкращих спортсменів цього етапу. Саме цей список ТОП-20 учасників отримав свій квиток на ЧС в Японії. Одним із учасників майбутнього чемпіонату став харків’янин Артем Рябовол (B-boy Bullet).

Артем найдосвідченіший учасник збірної. Він танцює брейк вже майже десять років. У свої п’ятнадцять, хлопець займається діджеїнгом та навчає брейк-денсу молодше покоління. Цей цілеспрямований хлопець виступає у категорії «профі» на рівних серед дорослих учасників своєї команди.

Єгор Матюхін один із тренерів збірної та натхненник всього процесу зазначив, що   українці виступили чудово, але брейкінг як спорт ще тільки формується: «Фактично вся система відбору, оцінювання, логістики і таке інше знаходиться на експериментальному рівні. Прийти, за 30 сек виступити, отримати оцінки за шістьма критеріями (техніка, музичність, оригінальність, перформенс, тощо) – це все незвично. З одного боку представники вуличної культури не дуже то і підтримують цей рух, проте, з іншого – на змагання приїхали всі ті, хто заявлявся».

Дійсно, бути першим важко, але хтось має прокласти першу тропку та набити перші синці на непроторенному шляху. Тим паче, що ця поїздка стала для наших юнаків вражаючою мандрівкою. Для всіх наших юних b-boy’їв це був перший досвід виступу за кордоном.

«Найважче було відшукати кошти на поїздку. Це юнацькі Ігри, і учасники відповідно віком від 15 до 17 років. Так як алгоритм в Україні був невідпрацьований, гроші учасникам довелось закладати власні. Зараз ми начебто знайшли рішення — фінансування цієї поїздки відшкодується Міністерством молоді та спорту України. Трохи затягувався процес з паспортами, але і тут все встигли вчасно, на щастя візовий режим працює. Ми все зробили добре. Справді, всі хлопці могли виступити краще і увійти у ТОП-20, але мало місце хвилювання і те, що вони раніше не виступали за кордоном. Все це – неоціненний досвід для майбутніх переможців!» — ділиться враженнями Єгор Матюхін.

Щодо подальшого розвитку брейкінгу у контексті спорту, тренери збірної не можуть сказати наперед: «Повісити шаблони на брейкінг-культуру не вдасться. Вона є абсолютно самодостатньою. Питання чи буде спільнота рухатись цим шляхом ми будемо вирішувати на  Форумі вуличних культур. На даному етапі ми хотіли аби хлопці спробували свої сили. Що буде далі – подивимось. Все по черзі. Наступний пункт Японія».

Прес-служба Спортивного комітету України