Спорт і благодійність: точки перетину

fond-Klytchko-start-do-uspihuБлагодійність у спорті – звична справа для Західної Європи та США. Приміром, у Сполучених Штатах спорт підтримує понад 400 благодійних організацій – від потужних фондів (наприклад, Laureus Sport for Good Foundation), до нішевих місцевих організацій. Вони об’єднуються в асоціації (такі як Sports Charities USA чи Sports Philanthropy Association), проводять форуми та конференції (Sports Philanthropy Forum проходив за підтримки газети USA Today, 2013 Sports Philanthropy Conference організувала All Sports United).

Спортивні благодійні організації у США залучають кошти з найрізноманітніших джерел: від персональних пожертв через інтернет та волонтерства, до великих внесків філантропів та благодійних заходів. Американці навіть можуть пожертвувати організаціям своє старе авто чи спортивне обладнання – усьому знаходиться застосування.

В Україні культура спортивної філантропії еволюціонує повільно. У той час, як потреба в ній величезна: популярність спорту в нас падає, а умови для занять як дітей, підлітків, так і дорослих, далекі від європейських. Держава переважно не має ресурсів, щоб змінити ситуацію, тож уся надія – на сферу благодійності.

Організацій, які займаються філантропією у сфері спорту в Україні замало. Хоча позитивні зрушення вже є: Фонд Олеся Довгого та Катерини Горіної підтримує жіночий футбол у Києві; Фонд підтримки молодіжного та олімпійського плавання Дениса Силантьєва навчає дітей плавати, проводить Міжнародний турнір з цього виду спорту; фонд «Спорт проти наркотиків, тютюну та зловживання алкоголем» організовує влітку спортивний фестиваль в Києві; одеський фонд «Шлях до дому» проводить турнір з міні-футболу «Зелений футбол заради здоров’я дітей», а Фонд Олени Бойцун «Шахи дітям» розвиває неолімпійський та інтелектуальний вид спорту – шахи серед дітей.

fond-Klytchko-VolodymyrЯкщо говорити про системну філантропію у сфері спорту по всій території України, то єдина організація, яка її здійснює – це Фонд братів Кличків, заснований Віталієм та Володимиром майже 10 років тому.

Брати Клички довели, що спорт – це ключ до успіху людини. Здоровий спосіб життя, навчання та заняття спортом допомагають бути здоровим не лише фізично, але й духовно. Саме тому основними напрямками діяльності Фонду братів Кличків є підтримка талановитої молоді, популяризація здорового способу життя та сприяння розвитку спорту.

Спортивні проекти Фонду охоплюють максимальну аудиторію – дітей, підлітків, молодь та людей старшого віку – батьків, тренерів, директорів ДЮСШ та спортсменів.

Девіз Фонду

«Якщо в житті ти досяг успіху, якщо тобі допомагає удача – зроби що-небудь для інших, допоможи тим, хто цього потребує» (Володимир Кличко)

Діяльність

Фонд братів Кличків реалізує спортивні, освітні, молодіжні проекти, займається міжнародним співробітництвом.

Зараз діє 6 проектів (8 вже реалізовано). Наймасштабніший проект – «Старт до Успіху!». Він полягає в оновленні дитячо-юнацьких спортивних шкіл (ДЮСШ). Таким чином, у десятків тисяч дітей з‘являється можливість займатися спортом у гідних умовах. Цей проект покликаний відкрити для дітей з різних куточків України спорт як інструмент досягнення життєвого успіху та самореалізації.

У рамках проекту «Старт до Успіху!» вже реконструйовано 8 шкіл, до кінця 2013 року планується відкриття ще 4-х ДЮСШ.

fond-Klytchko-2Ще один спортивний проект Фонду братів Кличків – «Клич друзів – граймо разом!» – було започатковано у 2005 році. Його мета – створення мережі дитячих спортивних майданчиків у містах та селах України. Щороку навесні проводиться конкурс серед дітей (цього року він триває з 15 березня до 15 квітня). За його результатами на подвір’ях чи біля шкіл переможців встановлюються дитячі спортивні майданчики. Зараз мережа налічує 111 дитячих спортивних майданчиків у всіх регіонах України.

Цього року втретє пройде ще один проект Фонду – літня освітня школа «Майстерня успіху». Діти та підлітки, які беруть у ній участь, протягом двох тижнів навчаються діяти та бути успішними. Вони випробовують власні сили, виконуючи практичні завдання, та отримують знання та навички, які допоможуть їм у подальшому житті.

Метою проекту є виявлення та підтримка обдарованих дітей, створення умов для їх творчого розвитку, соціалізації, формування активної життєвої позиції. Школа покликана розкривати таланти і розвивати у підлітків навички самостійних активних дій та відповідальної і цілеспрямованої поведінки.

Серед інших проектів Фонду – Міжнародний турнір з боксу на призи братів Кличків, підтримка Броварського училища фізичної культури та Всеукраїнський дитячий екологічний конкурс «Еко-ідеї зі всього світу».

Фінансування

Як і більшість ефективних фондів у всьому світі, Фонд братів Кличків фінансується за рахунок фандрейзингу, тобто збору коштів. Він проводиться двома шляхами – на щорічних благодійних Гала-вечорах та діджитал-краудфандингом (масовим збором коштів в мережі Інтернет).

fond-Klytchko-VitaliyМетою благодійних Гала-вечорів є збір коштів на реалізацію спортивних та освітніх проектів фонду, а також популяризація благодійності в Україні. Понад 150 гостей з різних куточків світу беруть участь у благодійному аукціоні. На ньому виставляють найрізноманітніші лоти, приміром, картину, намальовану Володимиром Кличком або його Золоту Олімпійську медаль.

Під час першого Гала-вечору (2010 рік) було зібрано понад 1 мільйон доларів США, під час другого, який пройшов у 2012 році – 1,7 мільйона. Всі кошти спрямовані на проекти Фонду – реконструкцію дитячих спортивних шкіл (проект «Старт до Успіху!») та організацію літньої освітньої школи для дітей (проект «Майстерня Успіху»).

У 2012 році Фонд братів Кличків розпочав краудфандинг — масовий збір коштів на реалізацію проектів фонду через додаток Donate, інтегрований на сайт Фонду та його сторінку на Facebook. Фонд вперше в Україні розпочав фандрейзинг через спеціальний додаток у соціальних мережах.

Щомісяця організація публікує звіт про допомогу, надану за допомогою додатку. Його можна переглянути в альбомі на сторінці фонду в Facebook.

Анна Дяченко

Цифри і факти про Фонд

  • Близько 500 000 дітей та підлітків взяло участь у проектах Фонду Братів Кличків за майже 10 років його діяльності.
  • 45 млн. 207 тисяч гривень склала загальна сума надходжень благодійних коштів до Фонду Братів Кличків за 9 років його діяльності.
  • Понад 10 тисяч школярів відтепер мають змогу в гідних умовах займатися футболом, баскетболом, дзюдо, легкою та важкою атлетикою, художньою та спортивною гімнастикою, тенісом, синхронним плаванням, водним поло завдяки проекту Фонду братів Кличків «Старт до успіху!». У рамках цього проекту проводиться оновлення ДЮСШ по всій Україні.
  • 2,7 млн. доларів було зібрано на двох благодійних Гала-вечорах Фонду Братів Кличків. Ці кошти пішли на підтримку освітніх та спортивних проектів Фонду.
  • 240 підлітків віком від 10 до 16 років з усіх куточків України завдяки проекту «Майстерня Успіху!» навчилися ставити цілі та досягати їх, правильно презентувати свої думки, працювати у команді та досягати успіху.
  • 111 дитячих спортивних майданчиків прибудинкового формату відкрито у рамках проекту Фонду «Клич друзів — граймо разом!» по всій Україні.
  • 3 457 дітей зі всієї України взяли участь у конкурсі «Еко-ідеї зі всього світу» за три роки його існування. Щороку переможці національного конкурсу отримують високі відзнаки на всесвітньому конкурсі еко-ідей.