Таеквондо або «бокс ногами»: введення до виду спорту

taekwondo-menТаеквондо – бойове мистецтво, що народилося в Кореї і розійшлося усім світом. Характерною його особливістю є те, що ноги у поєдинку використовуються більш активно, ніж руки. Назва єдиноборства складається з трьох слів: «тае» – нога, «квон» – кулак (рука), «до» – мистецтво, шлях.

За визначенням засновника цього бойового мистецтва, військового генерала Чой Хон Хі, «таеквондо означає систему духовного тренування і техніку самооборони без зброї, поряд зі здоров’ям, а також кваліфікованим виконанням ударів, блоків і стрибків, що виконуються голими руками і ногами для ураження одного або кількох суперників».

Для Федерації таеквондо ІТФ України вступ до лав Спортивного комітету України – це черговий крок на шляху поступового руху вперед. З моменту свого створення Федерація не стоїть на місці, постійно розвивається. Нині вже щомісяця проводяться турніри міського, обласного, національного рівнів, які збирають більш як по пів тисячі учасників. На міжнародній арені ми закріпилися серед лідерів. В Європі – стабільно другі (суперничаємо з росіянами). У світі регулярно входимо до десятки, а то й до сімки, найкращих. І цього вже не вистачає – час зазіхнути на командний п’єдестал пошани.

Про єдиноборство, яке своєю енергетикою та енергійністю захоплює глядачів з перших секунд, про виконану роботу і плани щодо розвитку таеквондо, розповів Олександр Слепцов, генеральний секретар Федерації таеквондо ІТФ України, володар чорного поясу (6-й дан), майстер спорту України, суддя міжнародної категорії, інструктор міжнародного класу.

— Упор у своїй роботі ми робимо на розвиток дитячого спорту. У нас, як і в багатьох дисциплінах в Україні, дорослі, коли доходять до певного рівня, йдуть з любительського спорту. Хоча у нас, звісно, є і доросла команда, з якою рахуються на міжнародній арені. Український прапор на змаганнях піднімається дуже часто, нас поважають, вивчають, фотографуються з нашими спортсменами.

— Глядач любить ваш вид спорту?

— Таеквондо популярне в усьому світі, але особливо (окрім родоначальниці цього виду Кореї) потрібно виділити США, де воно просто поза конкуренцією. Мало того, що таеквондо – ефективне бойове мистецтво, воно ще й дуже барвисте, дуже ефектне. А люди це і цінують, їм цього і треба – як говориться, хліба і видовищ. Коли просто вдарити – це одне, а коли у красивому стрибку з розворотом – зовсім інше. Тому, до речі, прийоми таеквондо використовуються у багатьох кінофільмах.

taekwondo-Olexandr-Sleptsov

— Як можна записатися до секції чи до клубу?

— Якщо раніше ми, здебільшого, клеїли об’яви на стовпах чи дошках оголошень, то зараз це вже не дуже ефективно. Нині нас знаходять через Інтернет. У Федерації є офіційний сайт – itf-taekwondo.org.ua. Там є перелік адрес клубів, тренерів, телефони у всіх обласних центрах України. Інформація постійно оновлюється. При цьому ми продовжуємо шукати і залучати до роботи федерації тренерів, які працюють індивідуально.

— Батьків, які обирають для сина чи доньки спортивну секцію, перш за все, цікавить безпечність занять…

— Наші змагання проходять за правилами лайт-контакту. Тобто завдання – набрати очки, а не «вирубити» суперника. Взагалі таеквондо починало своє існування як армійський рукопашний бій. З часом воно розділилося на спорт і на бойове мистецтво. У спортивному напрямку є багато обмежень, які введені для того, щоб до мінімуму скоротити ризик травматизму.

У цьому плані дуже грамотно і професійно працюють і наші судді, які постійно вдосконалюються, підвищують свій рівень за кордоном на міжнародних семінарах. Зараз на змаганнях розбитий ніс – це уже, можна сказати, нонсенс. Зовсім не так, як раніше, коли медпрацівник тільки і встигав надавати допомогу, все в крові… Росте не тільки рівень суддівства, але й рівень тренерів, а відтак – і спортсменів. Ось що значить грамотний підхід до розвитку спорту.

Відповідно з ростом рівня змагань зростає популярність і самого виду спорту?

— Так, зараз все більше і більше дітей приходить займатися таеквондо. Батьки приводять дітей, буває, вже і з трьох років – дитина тільки ходити навчилася, а її вже на таеквондо. Я таких у себе в клубі відправляю на карате, там тренер бере займатися з чотирьох років. Але карате, на відміну від таеквондо, батьки чомусь бояться, мовляв, там все занадто жорстоко… Я з ними не згоден, сам починав з карате, це прекрасне бойове мистецтво, де так само можна проявити і м’якість, і жорсткість.

До речі, в чому найбільша цінність східних єдиноборств – вони несуть в собі прекрасну філософію, мораль, розвивають у людині найкращі якості, вчать поважати старших, виховують. Зараз, на жаль, часто для дітей просто немає авторитетів. У нас свого часу були герої, кумири – поети, письменники, спортсмени… Тому ми також повинні приділяти велику увагу вихованню молоді. Тренери мають завжди бути готовими дати підопічним не лише спортивну, але й життєву пораду, як діяти у тій чи іншій ситуації, відповісти на будь-яке питання. Їм потрібно постійно розвиватися і вдосконалюватися, щоб підтримувати в дітях постійний інтерес до занять.

— В чому різниця між таеквондо ІТФ і таеквондо ВТФ, яке входить до програми Олімпійських ігор?

— Одразу хочу сказати, що ідеально було б об’єднати федерації. Не для того, щоб керувала якась одна людина, а щоб об’єдналися спортсмени, зросла б конкуренція, а з нею підвищився б рівень змагань.

А так говоримо про особисті амбіції, про певні політичні причини… Раніше таеквондо було єдиним. Започаткував, розробив це єдиноборство корейський генерал спецназу Чой Хон Хі. Після громадянської війни у 50-х роках минулого століття, коли Корея розділилася на Північну і Південну, він опинився на півдні від нового кордону, де і створив таеквондо. Однак президент країни планував використати це єдиноборство у власних цілях, для встановлення повного контролю над населенням, фактично встановлення авторитарного режиму військових. Генерал Чой Хон Хі, зрозумівши, що таеквондо використовується проти народу, перейшов у відверту опозицію до президента, пробував організувати державний переворот, і з часом змушений був просити політичного притулку в Канаді. Там продовжила свою діяльність штаб-квартира Міжнародної федерації таеквондо (ITF), яка була заснована у 1966-му році.

taekwondo-rozbyvannya-doshokПриродно, багато майстрів залишилися в Кореї. Влада не відмовилися від своїх намірів і в розвиток таеквондо, його нової версії, там було вкладено за досить короткий час до 4 мільярдів доларів. Була створена Рада Майстрів. Вони перевдягли спортсменів в іншу форму, відмінну від нашої, жилети (а пізніше і в шоломи), змінили комплекси (вони називаються «туль», це демонстрація базової техніки, як в карате «ката» чи в ушу «таолу»), змінили терміни – одні і ті ж елементи, позиції стали називатися по-різному. У 1973-му році було засновано Всесвітню федерацію таеквондо (WTF). Правила змагань під егідою цієї організації розроблені так, щоб більше балів нараховувалося за удари ногами (варто сказати, що ударів ногами у таеквондо набагато більше, акцент зроблено саме на них, так воно створювалося), заборонено удари руками в голову. Бокс ногами, якщо можна так сказати.

Наші ж правила наближають нас до кікбоксингу, багато ударів і ногами, і руками. Хоча, звісно, ноги мають значну перевагу, особливо удари зі стрибка, з обертанням, адже спортсмени мають демонструвати техніку саме таеквондо. До слова, багато наших вихованців виступають і в кікбоксингу, перемагають на чемпіонатах Європи і світу. Ми раді, що допомагаємо розвивати й інші види спорту, але нам це псує власну статистику – у Міністерстві, наприклад, можуть сказати, що кікбоксинг значно результативніший, тому заслуговує на більшу увагу… З недавніх пір, аби спортсменам було куди подіти надлишок енергії, ми збільшили кількість Всеукраїнських турнірів – вони проводяться щомісяця.

— В яких видах розігруються медалі?

— Змагання у нас проводяться у п’яти розділах програми (тоді як в таеквондо ВТФ – у двох). І все – в межах одного турніру. Спочатку йдуть комплекси, потім спаринги, потім самозахист, для юніорів – змагання зі стрибкової техніки. На станку встановлюються спеціальні мішені, які учасники повинні дістати у стрибку, завдати по ним удар, зрушити з місця. За вдало виконані прийоми нараховуються бали. Разом з різноманітними стрибковими ударами демонструється головна, козирна, риса таеквондо, його видовищність. І, насамкінець, спортсмени віком від 18-ти років змагаються у розбиванні дощок. Ставиться їх пачка, а спортсмен повинен розбити ударами кулаком, кистю, п’ятою, носком, ребром стопи. Таким чином, проявити себе можуть усі спортсмени – хтось, можливо, не дуже сильний боєць, або, як дівчата, просто не хоче битися, зате володіє прекрасною технікою і в комплексах показує клас; хтось не може стрибати високо, зате показує свою силу в розбиванні…

taekwondo-womenВтім, у нас є багато універсальних спортсменів, які проявляють себе в усіх видах програми. З одного боку це добре, адже наш спортсмен – справжній боєць таеквондо, він уміє все. Але з іншого – на чемпіонатах світу буває важко, накопичується втома. На кожен розділ за регламентом можна виставляти окремого учасника, возити на ЧС велику команду. Але все, як ви розумієте, впирається у фінанси… А, скажімо, корейці, які домінують у своєму рідному виді спорту, можуть собі дозволити заявити багатьох бійців – і мають блискучий результат. Ми прагнемо досягти їхнього рівня, показуємо себе дуже добре, і навіть самі корейці відзначають нашу команду як дуже сильну. До того ж, вона стає все чисельнішою – в Європі ми та росіяни найбільш масові збірні. Намагаємося знаходити можливості, резерви, щоб все ж возити якомога більше спортсменів.

Ось іще одна причина вступу до Спортивного комітету України. Хочеться, щоб держава приділяла нам більше уваги. Хоча уже є позитив – нещодавно ми отримали статус Національної федерації на безстроковій основі. Керівництво Міжнародної федерації веде переговори про вступ до лав Спорт Аккорд. Цілком вірогідно, що незабаром таеквондо буде включено до програми Всесвітніх ігор чи Всесвітніх ігор з єдиноборств, все до цього йде. Тобто перед нашим видом спорту відкриваються нові перспективи.

{social}

{iarelatednews articleid=»1273″}