«Битва Титанів» на Всесвітніх іграх: 3 медалі для українських суматорі

world-games-sumo-women-heavyweightМарина Прищепа і Олександр Гордієнко – чемпіони ІХ Всесвітніх ігор, Марина Максименко – срібна призерка. Такі медальні підсумки першого дня змагань з сумо для збірної України.

Загалом розігрувалося 6 комплектів нагород – у легкій, середній та важкій категорії серед жінок і чоловіків. У кожній – найсильніші борці планети, чемпіони світу і континентів. Відповідно до високого статусу учасників постаралися й організатори: дохьо з утрамбованої глини з тонким шаром піску, як і годиться, на узвишші, навіс над ним – «яката» – виконаний в стилі даху синтоїстського храму. Судді, атрибути, дух – абсолютне враження, що опинився у Японії на традиційних змаганнях з боротьби сумо. Ось тільки публіка тут, у Колумбії, іще більш гаряча, запальна – настільки, що поліція час від часу змушена заспокоювати буйні голови на трибунах.

Взагалі поліція перебуває тут у бойовій готовності. Тим більше, змагання з сумо проходять в одному із найбільш небезпечних районів міста – місцеві копи ставлять йому 3 за 10-бальною шкалою, а це, насправді, досить багато, щоб бути максимально обережним і не носити жодних прикрас. Спортсменів просили взагалі ні з ким не розмовляти, адже на вулицях пропонують наркотики…

Ще одна відмінність від реалій японського сумо – серед борців чимало претендентів з країн Європи й Америки. Наша Аліна Бойкова, справжня легенда любительського сумо, першою піднялася на дохьо. Завдання борця, на перший погляд, дуже просте – виштовхати суперника за межі кола діаметром чотири з половиною метра або змусити його торкнутися підлоги будь-якою точкою тіла, окрім ступні. Подібну «операцію» Аліна робила у своїй кар’єрі безліч разів, вона перемагала усіх на чотирьох чемпіонатах світу, двічі – у 2005-му і 2009-му – була чемпіонкою Всесвітніх ігор.

world-games-spectacorСеред суперниць – практично усі ті ж самі, з якими Бойкова бореться і яких перемагає вже упродовж багатьох років. Але, на тобі, – поразка вже у першому раунді від росіянки Віри Коваль (злий жереб підсунув нам найсильнішу з можливих опоненток). Як зізналася Аліна, у сумо часто так буває – невірно обрана тактика коштує дуже дорого.  

«Це боротьба, сумо, де все вирішується за лічені секунди, неймовірно швидко. Важливо бути зарядженою на старт, тому я максимально налаштовуюся на кожну суперницю, – розповідає чернігівчанка. – Цього разу, в принципі, стартувала я правильно, але далі – не знаю… Чомусь «не пішла» боротьба. Напевне, я сама винна, адже повторила свої ж помилки. Торік на чемпіонаті Європи я Коваль так само програла, за тією ж схемою. Знала, що вона робить, але все одно неправильно пішла у боротьбу. Потрібно було робити інші речі. Але це я вже зараз розумію – сіла після боротьби, подумала, підказали, що я не так зробила. А на майданчику – неймовірний азарт, емоції захльостують. Потрібно було не випрямлятися, присісти і не дати суперниці себе зв’язати, а так вийшло, що я сама їй допомогла себе кинути».

Загалом Бойкова, за її ж словами, була повністю готова – в плані акліматизації чи звикання до іншого часового поясу проблем у неї ніколи не буває. Нефарт для чемпіонки двох попередніх Всесвітніх ігор продовжився, коли Віра Коваль програла вже в наступному раунді, позбавивши українку можливості поборотися за бронзу у втішних поєдинках.

Ця ж таки Віра Коваль вибила на шляху до бронзовї медалі і ще одну нашу спортсменку – Світлану Тросюк. Свєта пройшла сильних суперниць у стартових раундах, особливо якщо говорити про супер-досвідчену Неллі Воробйову з Росії, яка повернулася у спорт після 4-річної паузи. Але у півфіналі програла майбутній чемпіонці – Юкіні Івамото з Японії. Срібло взяла Лучана Ватанабе Монтгомері з Бразилії.

У чоловіків у легкій вазі за Україну боровся кримчанин Мідат Курбедінов. Своїм напором, агресивним стилем боротьби наш спортсмен одразу підкорив місцевих уболівальників – цілий зал у захваті скандував «Ucrania» після його впевненої й ефектної перемоги у чвертьфіналі проти аргентинця Бернардо Відела (мабуть, у колумбійців схожий із нами менталітет – невдачі сусіда гріють душу). У півфіналі Мідат «напоровся» на майбутнього чемпіона – японця Тацуму Кавагучі. Той настільки вимотав українця, що сил дійти до бронзи «нижньою сіткою» вже не вистачило. Тож золото і слава на Батьківщині у Кавагучі, срібло у справжнього російського богатиря Батира Алтиєва, бронзу узяв борець з Монголії Гантугс Рентсендорж.  

world-games-sumo-Maryna-Pryschepa-fightПодії на спорт-майданчику змінювали одна одну, як у калейдоскопі. Ось уже на дохьо борці середньої ваги, і ось уже наші україночки Марина Прищепа і Марина Максименко змітають суперниць, виносячи і викидаючи їх за коло одну за одною, і рухаються назустріч одна одній у фіналі! Не всі двобої вдалося виграти за секунди, довелося і попріти, але результат шикарний – український фінал! Трохи кращою в ньому виявилася Марина Прищепа, яка срібло Гаосюня обміняла на золото Калі.

Тоді, на попередніх Всесвітніх іграх, програла у фіналі, зізнається Марина, можна сказати, «по дурості»; або, швидше, через брак досвіду – адже тоді вже досвідчена дзюдоїстка тільки починала виступати у сумо.

«Сьогодні перед стартом трохи хвилювалася, тому що відповідальність дуже висока, – розповідає чемпіонка Калі. – Я розуміла, що сильніша за всіх у цій категорії, і це додатковий тягар. Не те щоб я самовпевнена, але усіх суперниць перемагала вже раніше, стала чемпіонкою Всесвітніх ігор з єдиноборств у Пекіні. З Мариною Максименко ми дуже часто і багато боремося, тренуємося разом. Звісно, для нас обох ці змагання були дуже важливими. Так вийшло, що удача сьогодні була на моїй стороні. Взагалі сумо не важкий вид спорту – тут головне добре морально налаштуватися, а далі – встиг чи не встиг. Це наче гра для мене.

Батькам поки не дзвонила – у них же ніч на дворі. Хай уже зранку. А взагалі я дуже рада перемозі і дякую за неї своїм тренерам, усім, хто допомагав і підтримував мене».

«Я задоволена, адже увійшла в призи, – поділилася відчуттями Марина Максименко. – Хоча і певне розчарування присутнє – адже розраховувала на перше місце. Суперниці усі були сильними, на Всесвітніх іграх інакше й не буває, але у фіналі проти Марини трохи не вистачило… Але я стараюся не засмучуватися – добре, що хоч українці поступилася, а не комусь іншому. Тим паче, Марина дуже досвідчена і сильна суперниця. До речі, приємно вразило, як нас підтримували трибуни – ніхто не очікував такої кількості глядачів, такої активності. Це підбадьорувало і надихало».

world-games-sumo-Oleksandr-Gordienko

Хоч Марина і намагалася триматися, все ж зізналася наприкінці розмови – своїм другим місцем засмучена. Відтак обіцяє ще завзятіше працювати, щоб на наступних World Games вибороти золото.

У змаганнях чоловіків «український фінал» вийшов передчасним – Олександр Гордієнко і Євген Козлятін зустрілися у півфіналі. Сильнішим виявився чемпіон Європи цього року в абсолютній вазі Гордієнко. Власне, після цього двобою Олександр уже міг приймати вітання з чемпіонством – його суперник Іштван Кальмар з Угорщини не вийшов на фінал через травму ноги.

«Це хороша перемога для мене, – каже Олександр Гордієнко. – Я ще зовсім молодий, і зовсім мало займаюся спортом – лише два з половиною роки. Звісно, добре, що виграв, адже дуже напружено готувався до цих великих змагань, тренувався по 7-8 годин на день. Хочу подякувати тренерам, які витрачали на мене свій час, хлопцям, які допомагали готуватися, спарингували, підказували. До речі, морально дуже важко було у півфіналі проти Женьки Козлятіна – боротися проти того, хто допомагав тобі тренуватися. І це була найскладніша перемога на турнірі. Присвячую її свої рідній батьківщині, селу Петриківка, де я народився і де й сьогодні живуть мої мама і тато. Передаю усім привіт!».

world-games-sumo-Alan-KaraevЄвген Козлятін і Костянтин Єрмаков, на якого як на чемпіона світу робили ставку, залишилися без медалей. Шанс реабілітуватися у хлопців ще є, адже сьогодні вони боротимуться в абсолютній ваговій категорії.

Завершували перший день турніру суматорі важковаговики. Бал тут правили росіяни. У жінок у фіналі зійшлися багаторазові чемпіонки світу з Росії – Анна Жигалова й Олеся Коваленко. Сильнішою виявилася Жигалова, у Коваленко срібна медаль, а у Марії Енрікес з Венесуели – бронзова. Наша Світлана Ярьомка вибула з боротьби вже після першої сутички.

У чоловіків ніхто не зумів дати ради російському гіганту Алану Караєву. Потрапив під цей 240-кілограмовий каток і наш Олександр Вересюк. Ще один українець Дмитро Слепченко поступився іншому росіянину Василю Маргієву. У підсумку росіяни і розіграли золото (Караєв і тут не піддався), а бронза дісталася японцю Мітосі Мацуназі.

Роксана Касумова з Калі

{social}

{iarelatednews articleid=»1566,1564″} 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *