В Хорватії, у містах Загреб та Карловац, 22-28 червня 2015 р. відбувся Чемпіонат світу з трейл-орієнтування (World Trail Orienteering Championships 2015). Змагання були проведені клубом спортивного орієнтування «Vihor» під протекцією Федерації спортивного орієнтування Хорватії. У них взяло участь 125 спортсменів із 27 країн світу: як родоначальників орієнтування – скандинавів (Норвегія, Швеція, Фінляндія), так і спортсменів з віддалених країн – наприклад, Сполучених Штатів Америки чи Японії. Збірна України була представлена вісьмома спортсменами у всіх видах програми.
Загалом на змаганнях було розіграно 4 комплекти нагород у таких дисциплінах: PreO (precision orienteering – точне орієнтування) у відкритому та паралімпійському класах, TempO (точне орієнтування на швидкість) та у командному заліку.
Трейл-орієнтування є видом спорту, що акцентує увагу на повній інтерпретації ситуації на місцевості за допомогою карти. На двох дистанціях PreO (інакше кажучи, класичних дистанціях) важлива точність: на відстані, рухаючись лише по стежках і дорогах, треба визначити правильне, згідно карти та легенди, положення знаку КП. Час проходження дистанції не має значення, а перемагає учасник, який дав більше правильних відповідей. Тому всі учасники, особи з вадами руху включно, мають рівні умови. Змагання проводяться у двох класах: відкритому (О) (що відкритий для всіх) та паралімпійському (Р) (для учасників з обмеженими можливостями). Українці традиційно не пасуть задніх у даному виді спорту, однак, завоювати нагороди вдається не завжди через усе зростаючу конкуренцію з боку спортсменів інших країн. Цього року на дистанціях PreO у паралімпійскьму класі чемпіоном став Владислав Вовк (Харків). Серед учасників відкритого класу 5 місце посів Віталій Кириченко (Одеса). Інші члени української збірної показали такі результати: Єгор Сурков (Харків) – 11 м. (Р), Владислав Познянський (Дніпропетровськ) – 23 м. (Р), Сергій Стоян (Одеса) – 15 м. (О), Микола Опанасенко (Харків) – 21 м. (О).
На дистанціях TempO на рівні з точністю високе значення має швидкість прийняття рішень. Учасники мають з одного місця, сидячи, встановити положення знаків КП на місцевості та їх відповідність позначенням на карті. На одне завдання учаснику відводиться до 30 секунд, а за неправильну відповідь нараховується штраф. Перемагає той учасник, що має менший час відповідей з урахуванням штрафних секунд. У змаганнях TempO, що проходять у два етапи (кваліфікація і фінал), до фіналу пробилися 3 українців з 4, що брали участь у кваліфікації. Найвище місце у фіналі – 13 – посів Віталій Кириченко, а от Олексій Кириченко (Одеса), який після кваліфікації мав 4 результат і шанси на нагороду, не зміг впоратися з хвилюванням на дистанції фіналу і посів 29 місце, Євген Гоєнко (Харків) посів 25 місце.
Командний результат визначається сумою балів, що набрали 3 учасників команди на дистанції PreO другого дня змагань (у команді мають бути учасники і з відкритого, і з паралімпійского класу). Результати виступів усіх учасників української збірної у другий змагальний день виявились дуже вдалими, тож питання про переможців командного заліку було знято майже одразу. Не дібравши одного балу до максимально можливого результату і випередивши на цілих 3 бали найближчих переслідувачів – команду Хорватії – чемпіонами світу стали: Микола Опанасенко (Харків), Віталій Кириченко (Одеса), Владислав Вовк (Харків).
В останній день, після закінчення основних видів програми, були проведені показові змагання з естафет, які замінять командний залік на чемпіонатах світу з трейл-орієнтування вже з наступного року. Паралімпійська команда отримала срібну нагороду, а команда у відкритому класі посіла високе 9 місце, на відстані лише одного балу від п’єдесталу пошани. Як бачимо, і після заміни командного заліку естафетами, Україна претендуватиме на медалі чемпіонату наступного року.
В цілому, виступ збірної команди України на чемпіонаті можна оцінити як блискучий. Цьому сприяла цілеспрямована дворічна підготовка до чемпіонату світу в Хорватії, організована тренерською радою трейл-орієнтування Федерації спортивного орієнтування України під керівництвом голови тренерської ради, старшого тренера збірної команди України Миколи Опанасенка:
— участь у етапах Кубку Європи в 2013 році (в Італії, Литві, Латвії та Хорватії), Кубку Європи 2014 року (в Литві, Латвії та Чехії), Кубку Європи 2015 р. ( в Литві та Хорватії);
— проведення НТЗ за кордоном на різних типах місцевості;
— підвищення технічного рівня проведення чемпіонатів України.
Українці і надалі мають усі можливості для завоювання нагород найвищого ґатунку на чемпіонатах Європи і Світу, особлив з огляду на постійно зростаючий рівень підготовки спортсменів та конкуренцію за місце у лавах збірної.
Прес-служба ФСОУ
{social}
{iarelatednews articleid=»1902,1895,1554″}