Міжнародний рух

Розвиток неолімпійських видів спорту є невід’ємною частиною загального світового олімпійського руху. Провідником цього руху в світі є Міжнародний олімпійський комітет, який задає основний темп розвитку світового спорту. МОК у своїй діяльності з видами спорту послуговується таким поняттями як офіційні види спорту (official sports), що входять до Олімпіади, та визнані види спорту (recognized sports), що не входять до Олімпійських ігор (неолімпійські види спорту). Наразі таких визнаних МОК видів 33 і вони мають найвищі шанси потрапити до програми олімпійських ігор. Час від часу цей список поповнюється новими видами спорту, які досягли відповідних критеріїв МОК. За кожним з видів закріплена одна міжнародна спортивна федерація.

Окрім видів спорту, МОК визнає і міжнародні спортивні організації. Серед визнаних МОК міжнародних організацій неолімпійськими видами спорту опікуються такі: SportAccord, Міжнародна асоціація всесвітніх ігор (IWGA), Асоціація міжнародних спортивних федерацій визнаних МОК (ARISF), Всесвітня антидопінгова агенція (WADA) та Міжнародна федерація спорту для всіх (TAFISA).

                   

       SportAccord – парасолькова міжнародна організація, яка об’єднує міжнародні спортивні федерації як з олімпійських, так і неолімпійських видів спорту. До складу організації входить 92 міжнародні спортивні федерації (повноправні члени. 57 неолімпійських) та 16 організацій (асоційовані члени), які тісно пов’язані з міжнародними спортивними федераціями (наприклад, Міжнародний параолімпійський комітет, Міжнародна асоціація всесвітніх ігор тощо).

                    Місією SportAccord є об’єднання та підтримка своїх членів в координації та захисті спільних цілей та інтересів. Основні напрямки діяльності:

1.       Експертна допомога  федераціям (обмін знаннями між федераціями) з різноманітних питаннь функціонування спортивної сфери: антидопінг, спортивний менеджмент, спортивне право, спортивний маркетинг, соціальна відповідальність у спорті, броудкастінг тощо.

2.       Організація мультиспортивних заходів, які об’єднують на одному спортивному майданчику як олімпійські, так і неолімпійські види спорту (це нова ініціатива у світі спорту, яка стартувала в 2010 році з перших Всесвітніх ігор з єдиноборств):

a.       Всесвітні ігри з єдиноборств (10 неолімпійських та 5 олімпійських видів спорту) – проводяться раз на 4-ри роки. Наступні в 2017 році.

b.      Всесвітні інтелектуальні ігри – проводяться кожен рік.

c.       Всесвітні пляжні ігри – будуть проводитися у партнерстві з МОК.

3.       Організація Форуму міжнародних спортивних федерацій (IF Forum) – нарада-семінар з представниками міжнародних спортивних федерацій з проблемних питаннь розвитку спорту. 

4.       Організація щорічної Конвенції SportAccord – міжнародний спортивний форум, де обговорюються найнагальніші проблеми спорту на найвищому рівні з президентами міжнародних федерацій разом з МОК та іншими спортивними організаціями. Представники Спортивного комітету України теж беруть участь у Конвенції.

 

      Міжнародна асоціація всесвітніх ігор (IWGA) – міжнародна організація, яка займається проведенням Всесвітніх ігор та об’єднує міжнародні федерації з видів спорту, які представлені на іграх (37 членів – неолімпійські федерації). IWGA є асоційованим членом SportAccord та визнана МОК.

            Всесвітні гри – це фактично олімпіада серед неолімпійських видів спорту, яка проходить раз на 4 роки (з 2000 року під патронатом МОК після підписання Меморандуму про порозуміння). Вид спорту, який розглядається МОК як кандидат на включення до олімпійських ігор, обов’язково має бути в програмі Всесвітніх ігор. В деякій мірі Всесвітні Ігри можна вважати селекційним майданчиком нових видів спорту для включення в олімпіаду.

 

         Асоціація міжнародних спортивних федерацій визнаних МОК (ARISF) – об’єднує міжнародні спортивні федерації з неолімпійських видів спорту визнаних МОК (34 федерації). ARISF через представництва в 22–х Комісіях МОК відстоює інтереси неолімпійських видів спорту в рамках загального олімпійського руху відповідно до олімпійської хартії. Один представник від ARISF також входить до Ради SportAccord – виконавчого органу цієї організації.

 

      Всесвітня антидопінгова агенція (WADA) – незалежна організація, яка здійснює координацію боротьби з допінгом у спорті в світі. Створена за підтримки МОК та офіційно визнана ним. Фінансується наполовину МОК та урядами держав, що ратифікували Міжнародну конвенцію ООН про боротьбу з допінгом у спорті. 72 міжнародні спортивні федерації з неолімпійських видів спорту підписали Всесвітній антидопінговий кодекс.

 

           Міжнародна асоціації спорту для всіх (TAFISA) – міжнародна спортивна федерація, діяльність якої направлена на заохочення фізичної активності заради здоров’я, соціальної взаємодії, інтеграції і спілкування людей у всьому світі. TAFISA є провідною організацією у світовому русі масового спорту, що нараховує понад 200 членів і 130 країн-учасниць. Членами організації є як урядові, так і громадські організації, включаючи національні спортивні федерації, національні олімпійські комітети, міністерства культури, здоров’я, спорту, міжнародні, регіональні та національні організації спорту для всіх, освітні інституції та індивідуальні члени. TAFISA отримала офіційне визнання і активно співпрацює з МОК, ООН, ЮНЕСКО та Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *