Понад півсотні учасників святкувань зібрались сьогодні у шаховій альтанці парку ім. Т. Шевченка аби порадіти разом з усім світом у День, присвячений їх улюбленій грі. Протягом трьох годин аматори та любителі шахів змагались у бліц-турнірі, а також спробували свої сили у двох сеансах одночасної гри із іменитими українськими спортсменами, міжнародними гросмейстерами Юлією Осьмак та Спартаком Височіним.
Найбільш вдало у сеансах одночасної гри виступив Віталій Панасенко, який переміг Юлію Осьмак. А у бліц-турнірі призові місця розподілилися наступним чином: майстер спорту Артем Омеля посів першу сходинку, майстер ФІДЕ Віктор Скляров – другу, а кандидат у майстри Євгеній Рошка — третє.
Спартак Височін не залишив шансів жодному своєму супернику, а Юлія Осьмак за сеанс втратила півтора очка.
На честь Міжнародного дня шахів пропонуємо 10 цікавих фактів про цей давній інтелектуальний вид спорту:
- Сучасні шахи беруть свій початок у давній Індії, де подібна гра називалась векачатуранга, що із санскриту перекладається як «чотири підрозділи війська». Вони включали в себе піхоту, кінноту, слонів та колісницю, які, у свою чергу, представлені на шаховому полі пішаком, конем, слоном та турою. У VІІ столітті гру в шахи перейняли перси, де її пере назвали на шатрандж. Саме з Персії і пішла сучасна назва «Шахи». Під час атаки короля суперника гравці вигукували слово «Шах» (від персидського «Король») та слово «Шах мат» («король помер») коли перемагали.
- У 1770 році, угорський винахідник Вольфган фон Кемпелен створив шаховий автомат. Механічна фігура «турка» у людський зріст сиділа за великою дерев’яною шафою та своєю рукою рухала фігури по полю. Механічний «турок» обіграв таких знаменитих супротивників, як Наполеон Бонапарт і Бенджамін Франклін. Але як виявилося через багато років, шаховий автомат не був машиною – у середині знаходився шахіст, який вдало переховувався та чудово грав.
- Найкоротша шахова партія називається безглуздий мат, що складається з двох ходів: спершу — f3 e5, а потім — g4 Qh4 ++. Найдовшу партію зіграли між собою Іван Ніколіч та Горан Арсовіч у Белграді у 1989 році. Партія тривала 20 годин 15 хвилин, за гру було зроблено 269 ходів, і завершилась вона внічию. Теоретично партія може тривати ще довше, але після введення правила 50-ти ходів, це число можна якось обмежити.
- Існує гра під назвою «шах бокс». Голландський художник Іпе Рубінг заклав основи цієї гри, зустрівши щось подібне укоміксах. У шахбоксі чергуються раунди шахів та боксу, а дивіз звучит: «Битви відбуваються на рингу, а війни ведуться на дошці».
- Шахова фігура Ферзь або королева зазнала безліч змін за історію розвитку шахів. Починалося все з того, що вона могла ходити тільки по діагоналі і тільки по одній клітинці, потім ферзь отримав можливість пересуватись на два поля. Тепер же ця фігура може рухатися, як по діагоналі, так і по горизонталі, і по вертикалі. Більше того, перш ніж стати «королевою», ферзь був радником або прем’єр-міністром короля.
- Шахи наосліп — це варіант гри, у якій гравець робить ходи, не дивлячись на шахову дошку. Як правило, в грі приймає участь посередник, який переміщує фігури. Янош Флеш – рекордсмен цього виду шахів зіграв з 52 суперниками одночасно з зав’язаними очима і виграв 32 гри.
- Після трьох ходів з кожного боку існує більше дев’яти мільйонів можливих позицій. Американський математик підрахував мінімальну кількість неповторюваних шахових партій і вивів число Шеннона. Згідно з цим числом, кількість можливих унікальних партій перевищує число атомів у видимому Всесвіті. Число атомів оцінюється як 10 ^ 79, а число унікальних шахових партій становить 10 ^ 120.
- Шахові комп’ютери зараз є важливою частиною шахів. Чемпіон світу Гаррі Каспаров, який вважається найсильнішим гравцем в історії шахів, програв комп’ютеру Deep Blue у 1997 році, і це стало справжнім шоком для всього світу шахів. У 2006 році, чемпіон світу Володимир Крамник був повалений комп’ютером Deep Fritz, що ще раз підкреслило міць шахових комп’ютерів. Сьогодні шахові програми часто використовуються гравцями для аналізу і поліпшення гри, і їх часто ставлять нарівні з гросмейстерами.
- Спочатку шахові партії грали без годинника. При цьому гравці могли грати багато годин, а то й діб поспіль. У 1851 році під час турніру з шахів, помічник судді зафіксував, що «партія не була завершена через те, що гравці, врешті-решт, заснули». Через рік після цієї події на міжнародному турнірі ввели контроль часу у вигляді пісочного годинника, а в 1883 році з’явилися перші механічні шахові годинники, створені британцем Томасом Вілсоном.
- Лікарі часто пропонують шахи, як ефективний спосіб поліпшити свою пам’ять. Це також дозволяє вирішувати складні завдання та життєві ситуації. Шахи, також, рекомендують для боротьби із хворобою Альцгеймера.
Вітаємо зі святом та бажаємо цікавих подій та яскравих тріумфів!
Прес-служба Спортивного комітету України