Сьогодні, 20 липня, в Києві відсвяткували Міжнародний день шахів. Під егідою Спортивного комітету України та Федерації шахів України відбувся сеанс одночасної гри з міжнародними гросмейстерами Юлією Осьмак та Володимиром Сергеєвим, а також турнір з шахів (бліц) серед аматорів «Кубок імені е2-е4».
«Це вже традиційний для нас захід. Четвертий рік поспіль в Україні є популяризація шахів, і створення можливостей для гравців у шахи випробувати сили, в тому числі і з найбільш відомими шахістами України. Важливо, що цього року турнір став популярнішим, і вже проходив у два етапи, бо зареєструвалося вдвічі більше учасників, аніж минулого року», — розповів президент Спортивного комітету Ілля Миколайович Шевляк.
Він також відзначив важливість розвитку шахів в Україні, адже наші спортсмени постійно підтверджують свій високий клас і майстерність на всіх турнірах міжнародного рівня. Прикладом останнього стала перемога Юлії Осьмак у командному Чемпіонаті Європи буквально на днях.
До привітань з нагоди міжнародного свята приєднався й Міністр молоді та спорту України Ігор Олександрович Жданов. Вітальне слово від нього на відкритті події зачитав його заступник Микола Петрович Мовчан. Окрім того, він розповів про досвід проведення українсько-литовських шахових змагань, як «першу ластівку укріплення відносин з країнами ЄС».
Багато шахових функціонерів відзначали дитячий бум, які наразі спостерігають у Києві. Зараз у місті працює понад 20 шахових центрів для дітей. Як розповів перший віце-президент Федерації шахів України Михайло Якович Селезньов, «завжди багато дітей займаються шахами, переломним віком є 14 років». За його словами, приблизно в цьому віці молоде покоління, за різних обставин, припиняє активно займатися шахами.
На питання «що робити дітям далі?» відповів почесний президент Федерації міста Києва Леонід Маркович Боданкін.
«Тут має бути вертикаль. Ми маємо передавати дітей далі, а ось для цього має працювати центральний шаховий клуб, щоб вони продовжували удосконалювати свою майстерність. Зараз потроху вирішуємо це питання. І вже домовилися з Київським університетом ім. Шевченка, щоб на другому поверсі Наукової бібліотеки ім. Максимовича ми розмістили Центральний шаховий палац Києва», — розповів пан Боданкін.
Дитячий бум у столиці наочно продемонструвала кількість юних шахістів, які взяли участь в сеансі одночасної гри. Всі завзято боролися з гросмейстерами, але лише одному – Віталію Пасенко – вдалося зіграти внічию з Юлією Осьмак. Хоча найкращим гравцем (його визначив Володимир Сергеєв) став Валерій Жила.
На «Кубку імені е2-е4» із 76 гравців визначили 8 найсильніших. Перемогу здобув чеський шахіст, міжнародний гросмейстер Олексій Кислинський, який став найкращим за підсумками 7 турів. Друге місце посів міжнародний майстер Віктор Янов. Трійку замкнув майстер ФІДЕ Віктор Скляров. З 4-го по 8-е місце спортсмени розподілились наступним чином: кандидат у майстри спорту Володимир Рикаль, майстер спорту України Кирило Бурдальов, кандидат у майстри спорту Сергій Іванець, майстер спорту України Артем Омель, кандидат у майстри спорту Дмитро Джулік.
У жіночому турнірі кубок виборола кандидат в майстри спорту Маргарита Новікова. Серед юніорів найвправнішим був кандидат у майстри спорту Хамед Джаміль. А в змаганнях ветеранів першим став кандидат у майстри спорту, ветеран праці Микола Ногін.
Не просто судити любительські турнірі зізнається головний суддя змагань міжнародний арбітр Олександр Петрович Приходько. Він розповів, чим відрізняється суддівство аматорських змагань від професіональних.
«Аматорські турніри досить складно судити, адже тут важко передбачити проблеми, які можуть постати. Найбільше конфліктів виникає через незнання елементарних правил, як-то не знають правила «взяття на проході», чи деякі правила були вигадані, наприклад, старше покоління впевнено, що якщо дістатися королем до восьмого ряду, то можна собі додати пішака».
Не лише спортсмени вирішили випробувати свої сили. Окремо шаховій бій провели і спортивні журналісти. Медіа-матч виграв ведучий радіостанції «Голос столиці» Дмитро фон Крик. З рахунком 6:4 він здолав Артема Франкова, головного редактора журналу «Футбол».
Прес-служба Спортивного комітету України