
Рогейн (англ. Rogaining) – самостійний вид спорту, досить близький до спортивного орієнтування, пригодницьких перегонів, гірських марафонів і деяких інших видів спорту. Формально його можна вважати командним добовим орієнтуванням за вибором, хоча насправді він значно відрізняється від класичного спортивного орієнтування.
Рогейн у його класичному 24-годинному варіанті – командний вид спорту. Міжнародний стандарт передбачає участь у змаганнях з рогейну команд чисельністю від двох до п’яти осіб, які не мають права розділятися на дистанції. Основне завдання – набрати за обмежений проміжок часу (зазвичай 24 години, але змагання проводяться і в скороченому форматі – 6, 8, 10, 12 годин) максимальну суму очок, які присуджуються за відвідування контрольних пунктів, встановлених на місцевості. За кожну хвилину запізнення після закінчення відведеного часу із суми очок, набраної командою, віднімається по одному штрафному очку, а при запізненні на фініш на 30 і більше хвилин результат команди анулюється. У випадку, коли дві або більше команд набрали однакову суму очок, вище місце присуджується команді, яка раніше фінішувала. Контрольні пункти мають різну цінність, виражену в очках, залежно від віддаленості від старту і складності КП, і проходити їх можна у довільному порядку.
Батьківщина рогейну – Австралія. Вид спорту зародився в 1970-х роках і потім отримав розвиток у таких країнах, як Нова Зеландія, США, Канада. Міжнародна федерація рогейну (International Rogaining Federation, IRF) була створена в 1989 р. У 1992 році був проведений перший чемпіонат світу з цього виду спорту, з тих пір чемпіонати світу проходять один раз на два роки. Поступово цей вид спорту отримує розвиток в європейських країнах, зокрема в Україні, Росії, Чехії, Швеції, Ірландії. З 2003 року проводяться чемпіонати Європи з рогейну.
Рогейн – це універсальний вид спорту: тут можуть брати участь як добре підготовлені найсильніші спортсмени, готові упродовж 24-х годин безперервно битися за звання чемпіонів, так і любителі, які прагнуть активно провести вихідні на природі. Команда сама визначає собі завдання під силу, обирає порядок проходження дистанції і темп руху. Формат змагань (взяття контрольних пунктів за вибором) дозволяє в будь-який момент повернутися у базовий табір, де забезпечена гаряча їжа, можна переночувати і продовжити проходження дистанції наступного ранку. Основна ідея рогейну – це спорт для всіх.
У чемпіонаті України за медалі змагалися команди чоловіків, жінок та фіксовані команди. Серед чоловіків найсильнішими стали Володимир Шпетний і В’ячеслав Савченко з команди « SV» (Харківська область). Друге місце посіла команда «Гуцули» (Івано-Франківська область) – Ігор Стефанюк і Михайло Турганов, а третій результат у молодих В’ячеслава Келі (16 років) та Андрія Келі (17 років) – їхня команда «Мандріки» представляла Чернівецьку область.
Чемпіонками України серед жінок стали Ольга Мазур і Людмила Яременко (команда «Вінниця-1»). Срібні медалі вибороли Наталія Сорока і Юлія Трояновська («Вітер», Чернівецька область), бронзові – Олена Мироненко і Юлія Янчук («Вінниця-2»).
У міксі найбільше балів зібрали Віктор Михайлов і Олена Репчук (МІДІЗ-6, Чернівецька область). Друге місце слідом за ними посіли Тетяна Уфимцева і Георгій Фечо («Максимум», Черкаська і Закарпатська області), третє – Валерія Ожигова і Вадим Хоменко (Чернівецька область).
{social}
{iarelatednews articleid=»605,574,516,457,447,444,367,331″}