Види автоспорту

autosport-NASCARКласифікувати види автомобільних змагань можна за типами трас, на яких проводяться змагання, за особливостями гоночної техніки, за особливостями спортивного регламенту і т.д. Нижче вказані (без класифікації за якимись ознаками) деякі різновиди автоспорту.
Кільцеві автоперегони. Змагання проходять на замкнутій асфальтованій трасі, якою гонщики проїжджають певну кількість кіл. Більшість сучасних кільцевих гонок відбуваються на трасах з формою відмінною від овалу або кола, багатих на повороти: апекси, шикани і шпильки, що збільшує вимоги до техніки, уміння гонщиків (пілотів) і підвищує видовищність змагань. Кільцеві гонки дуже популярні у глядачів, адже гонщики і їхні автомобілі видні для глядача на трибуні велику частину часу гонки, і перед його очима найчастіше знаходиться хтось з гонщиків. Для телеглядачів цей вид гонок кращий, ніж інші, завдяки щільній боротьбі на трасі, великій кількості обгонів, частих аварій, піт-стопів. Більшість кільцевих автогонок проводиться на твердому покритті, хоча в північних країнах проводяться змагання на льодових (сніжних) трасах, а також існують кільцеві перегони на грунтовому покритті.
До цього виду перегонів належать:
NASCAR — гонки на кузовних автомобілях, які проводяться в США.
Формула-1 — гонки на автомобілях з відкритими колесами і 2,4-літровим двигуном. Машини Формули-1 помилково вважаються найшвидшими гоночними автомобілями. Хоча середня швидкість на деяких етапах перевищує 250км/год, а максимальна — 350км/год, є і більш швидкі класи. Козирями цього класу є ефективні гальма і аеродинаміка. З усіх класів автоперегонів Формула-1 є найбільш витратним; бюджети команд-лідерів становлять кілька сотень мільйонів доларів США.
DTM — німецький чемпіонат з перегонів на кузовних автомобілях.
Champ Car — американські гонки на автомобілях з відкритими колесами.
А1 Гран-прі — «змагання націй», створене на противагу Формулі-1. На відміну від Формули-1, це монокласс: допускається тільки автомобіль однієї марки. Розрахований на менші фінансові витрати команд, меншу тривалість гонки і більшу видовищність, ніж Формула-1.
Ралі. Ралі — вид гонок, де гонщики їдуть з точки А в точку Б, тобто траса в даному типі гонок не замкнута (при цьому частина траси може бути пройдена не один раз). На відміну від кільцевих автогонок, де траси будуються спеціально, траси для ралі, найчастіше, є дорогами загального користування, що частково перекриваються тільки на час проведення змагання, або взагалі пересіченою місцевістю. Тип autosport-rally-turfпокриття, відповідно, різний: грунт, асфальт, сніг (лід), гравій, пісок. У таких перегонах немає суворого огородження траси. На трасах такого типу часто зустрічаються трампліни і складні зв’язки поворотів, які кожен з екіпажів проходить по-своєму (немає ідеальної траєкторії). Так як одна ділянка траси на ралі ніколи не повторюється багато разів, то для орієнтації на дуже високій швидкості пілоти користуються допомогою штурманів, які за спеціальними заздалегідь підготовленими картками стежать за дорогою і повідомляють пілотам про майбутні поворотах і перешкоди. Довгий час ралі не приваблювали багатьох глядачів, адже глядач на трасі бачив машини дуже рідко і майже ніколи не бачив реальної боротьби за місце (обгони). Але з розвитком телебачення ралі отримали значну популярність у телеаудиторії.
Траса ралі першої категорії складається зі швидкісних ділянок (спеціально перекриті ділянки дороги), з’єднаних перегонами (дороги загального користування). Екіпажі стартують на швидкісних ділянках з інтервалом, як правило, в 1 або 2 хвилини і повинні проїхати всю трасу кожної спецділянки якомога швидше. На перегонах швидкість екіпажів обмежена правилами (ПДР) і нормами часу, заданими організатором змагання. Переможцем є екіпаж, що пройшов спецділянки за мінімальний час (за сумою всіх СД).
Трофі. Трофі є змаганням на позашляховиках (іноді вантажівках, спеціальних мотоциклах, рідше на легкових автомобілях) по пересіченій місцевості. До цього виду належать, наприклад, трофі-рейди. Для трофі організаторами вибираються маршрути з максимально поганими умовами для їзди (болота, річки, непрохідні ліси, засніжені території або будь-який інший тип бездоріжжя). Тому незважаючи на те, що змагання проводяться на час, гонщики проходять трасу в достатньо повільному режимі. В основному, всі змагання складаються, як і в інших дисциплінах, з кількох спецділянок , автомобілі випускаються по одному, переможцем стає той, хто пройде дистанцію за менший час. Спецділянки бувають лінійні і навігаційні (проводяться у вигляді орієнтування). У навігаційних ділянках часто буває загальний старт всіх учасників. Дуже часто в екіпаж входять більше двох людей для можливості подолання найрізноманітніших перешкод, також для цього використовуються спеціальні засоби та техніка: лопати, саморобні помости, лебідки, канати та ін. На змаганнях такого роду дуже часто виграє той, хто в принципі зможе подолати перешкоди, тому що інші учасники не зможуть цього зробити взагалі, тому учасники на своїй техніці пересуваються дуже повільно і акуратно. Так як складність і небезпека змагань дуже велика (загибель учасників трапляється досить часто), то на даних змаганнях поширена взаємовиручка навіть серед прямих конкурентів. Можна сказати, що трофі — це піший похід на колесах. Беруть участь у таких змаганнях, щоб випробувати себе і свою техніку. Вболівальники дуже часто є членами команди, а глядачів майже ніколи немає, тому що такі змагання проводяться у непролазних місцях далеко від населених пунктів. Про подібні змаганні в спеціалізованих ЗМІ виходять репортажі вже за їхніми результатами.
autosport-drag-racingДраг-рейсинг. Змагання на розгін по прямій. Ще до Другої світової війни автолюбителі влаштовували змагання на розгін на суспільних дорогах, в основному, на чверть милі (402 м). У 1950 р. в місті Санта-Ана, Каліфорнія на місцевому аеродромі було проведено перше офіційне змагання з драгрейсингу. До слова, NHRA (National Hot Rod Association) була створена для того, щоб припинити гонки по вулицях. Найбільш поширена дистанція — класичні ¼ милі. Драгрейсинг влаштовують як на звичайних машинах, так і на болідах, побудованих спеціально для цього (драгстер). Дорожня машина проходить дистанцію у чверть милі за 16 секунд, у той час як драгстер класу Top Fuel покриває її менш ніж за 5 с, розвиваючи прискорення понад 4g. Аматорський драгрейсинг набирає популярність у колишньому СРСР. У багатьох великих містах періодично влаштовуються змагання.
Автокрос. Автокрос — гонки на грунтовій кільцевій трасі. Популярні у колишньому СРСР, так як для участі достатньо модифікованого дорожнього автомобіля, і ці гонки досить видовищні:
глядачам видно велику частину траси;
гонщики змагаються безпосередньо один з одним, а не на якийсь час;
нерідко відбуваються контакти між автомобілями;
нерівності поверхні, ями, трампліни, спуски і підйоми додають привабливості.
Автокрос влаштовують на звичайних автомобілях, і на баггі — одномісних автомобілях з зовнішніми колесами і рамною конструкцією, зроблених спеціально для таких гонок.
У різних країнах термін autocross означає різні гоночні дисципліни. Наприклад, у США під словом autocross або Solo розуміють вид спорту, який більше за все схожий на автослалом — одиночні заїзди на рівному асфальтовому майданчику по трасі, позначеній конусами.
Автослалом.
Автослалом («фігурне водіння», «швидкісне маневрування») — гонки на час розміченою стійками (конусами, покришками) територією зі складною трасою (круті повороти, змійки, розвороти на 180 градусів переднім і заднім ходом, і т.п.). Водієві необхідно добре відчувати габарити свого автомобіля, вміти маневрувати заднім ходом, точно дозувати тягу на ведучих колесах, вибирати найкращу траекторію руху, володіти прийомами стабілізації і швидкісних розворотів. У будь-який момент часу на трасі знаходиться тільки один автомобіль, що виключає можливість контакту між учасниками. Завдяки низьким швидкостям і відсутності твердих перешкод автослалом в основному проводиться на серійних автомобілях (без каркасів безпеки), гонщик пристебнутий звичайним триточковим ременем, іноді обов’язковою є наявність шолому. У колишньому Радянському Союзі його вигадали для професійних цивільних водіїв, щоб стимулювати підвищення навичок управління автомобілем. Для учасників, причому не тільки спортсменів, а й простих любителів, розробили кілька типових «фігурок», наприклад, «бокс», «дворик» або «колодки», які фактично відтворювали найбільш проблемні випадки, що виникають в звичайних міських умовах.
Автотріал.
Змагання на подолання майже непрохідних, дуже коротких, часто спеціально підготовлених трас. Особливо видовищний Трактріал (змагання монстрів-вантажівок).
autosport-driftДрифт. Змагання на автомобілях під час руху в керованому заносі. На відміну від традиційних видів автоспорту вирішальними факторами, складовими перемоги, є не час проходження траси, а техніка керування автомобілем у заносі, проходження кліп-поінтів і видовищність. Саме через останній фактор дрифтинг часто не сприймається як серйозний вид автоспорту, а швидше як якесь шоу. Однак, в таких регіонах світу, як Японія (батьківщина дрифту), США, Англія, Європа та Австралія дрифт вже набрав достатньо обертів, щоб вважатися окремою дисципліною автоспорту.
Гонки на виживання. Змагання на кросовому кільці зі спортивним регламентом, що дозволяє безкарно виштовхувати суперників з траси або зі свого шляху.
Картинг. Гонки на картах — невеликих автомобілях, що складаються з рами, мотоциклетного двигуна і сидіння. Карт коштує дешевше будь-якого гоночного автомобіля, і порівняно безпечний. Тому картинг є ідеальним видом спорту для гонщиків-початківців, а також відпочинком для людей, не пов’язаних з автоперегонами. Прогулянковий карт має двигун потужністю близько 9 кінських сил і розвиває швидкість близько 50км/год, спортивні можуть розвивати понад 200км/год.
Інші види змагань. Існувало і існує ще безліч інших різновидів змагань, наприклад змагання на підйом в гору, перегони на витривалість (до них можна віднести 24-годинні марафони) та інші, набагато менш традиційні види автоспорту.
Драг-рейсинг. Змагання на розгін по прямій. Ще до Другої світової війни автолюбителі влаштовували змагання на розгін на суспільних дорогах, в основному, на чверть милі (402 м). У 1950 р. в місті Санта-Ана, Каліфорнія на місцевому аеродромі було проведено перше офіційне змагання з драгрейсингу. До слова, NHRA (National Hot Rod Association) була створена для того, щоб припинити гонки по вулицях. Найбільш поширена дистанція — класичні ¼ милі. Драгрейсинг влаштовують як на звичайних машинах, так і на болідах, побудованих спеціально для цього (драгстер). Дорожня машина проходить дистанцію у чверть милі за 16 секунд, у той час як драгстер класу Top Fuel покриває її менш ніж за 5 с, розвиваючи прискорення понад 4g. Аматорський драгрейсинг набирає популярність у колишньому СРСР. У багатьох великих містах періодично влаштовуються змагання.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *